перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Wspólne łamanie się opłatkiem i kolędowanie w auli Collegium Novum UJ

Środowisko akademickie Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkowie Senatu oraz pracownicy naszej uczelni, przedstawiciele władz miasta i regionu, korpus dyplomatyczny oraz duchowieństwo, ale także członkowie zaprzyjaźnionych z UJ środowisk Krakowa i Małopolski zebrali się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym w Collegium Novum UJ.

- Na co dzień wszyscy zmagamy się z wyzwaniami, jakie stawia przed nami świat, Europa, Polska, nasze macierzyste uczelnie. Jednak w tym dniu radości i miłości chcemy wierzyć i wierzymy, że wszelkie problemy i trudne konflikty rozwiążemy, że razem pokonamy wszelkie przeszkody - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak otwierając przedświąteczne spotkanie. Z jego słowami korespondowały zacytowane fragmenty modlitwy Konrada z "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego:

Daj nam poczucie siły
I Polskę daj nam żywą
By słowa się spełniły
Nad ziemią tą szczęśliwą

- Rozmawiamy, składamy sobie życzenia, a wśród nich staramy się siebie nawzajem posłuchać, siebie nawzajem zrozumieć. Bez złości, kłótni i niechęci. Ten świąteczny, jedyny w roku dzień pozostaje niezmieniony, łączy nasze środowisko akademickie, pomimo różnic, jakie przecież między nami istnieją. Składając sobie wzajemnie życzenia świąteczne dziękujemy za rok miniony i spoglądamy w kierunku roku nadchodzącego. Magia nadchodzącej Wigilii sprawia, że patrzymy w przyszłość optymistycznie, nie tylko z nadzieją - kontynuował rektor, który następnie życzył wszystkim spokojnych, zdrowych, radosnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.

Spotkanie wypełniły kolędy, które zebrani śpiewali wspólnie z Chórem Akademickim UJ Camerata Jagellonica prowadzonym przez Janusza Wierzgacza.

Do słów śpiewanych kolęd i pastorałek nawiązał obecny na wieczorze opłatkowym abp Marek Jędraszewski. Szczególnie podkreślał znaczenie mądrości teologicznych zawartych w pochodzącej z 1792 roku kolędzie "Bóg się rodzi" Franciszka Karpińskiego.  Jak podkreślał metropolita krakowski, tekst tego utworu jest pełen sprzeczności, które jednak dobrze opisują niezwykłość narodzin w Betlejem ponad 2 tysiące lat temu. Opłatek, który został poświęcony przez abp. Jędraszewskiego i którym następnie łamali się uczestnicy spotkania, ma według arcybiskupa przypominać chrześcijanom o Betlejem, czyli o domu chleba, bo takie jest właśnie hebrajskie znaczenie tej nazwy.  - Bądźmy dla siebie dobrzy jak chleb - apelował duchowny nawiązując do dewizy Adama Chmielowskiego - św. brata Alberta.

рекомендовано
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ