Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Chiralne nanoklatki z DNA. Interesujące badania naukowców z UJ

Chiralne nanoklatki z DNA. Interesujące badania naukowców z UJ

Grupa prof. Jonathana Heddle’a z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ wraz z naukowcami Wydziału Chemii UJ opublikowali wyniki badań nad chiralnymi nanoklatkami z DNA. Stworzone przez nich trójwymiarowe bryły mogą zostać wykorzystane jako materiał do zbudowania nowej generacji nośników leków.

 

Znaczna grupa asymetrycznych związków chemicznych występujących na świecie może istnieć w dwóch formach, które - posiadając dokładnie takie same wzory sumaryczne - tworzą swoje odbicia lustrzane, czyli są chiralne. Czym właściwie jest chiralność? Aby lepiej zrozumieć znaczenie tej cechy, spróbujmy wyobrazić sobie lustro. Stawiając przed nim hipotetyczną cząsteczkę, otrzymamy odbicie w pełni odwzorowujące jej budowę. Gdyby jej zwierciadlany wizerunek miał możliwość stanąć obok swojego oryginału, moglibyśmy zaobserwować jedną z dwóch zależności. Wersja pierwsza: zarówno cząsteczka, jak i jej lustrzany pierwowzór są dokładnie takie same, a więc mają symetryczną budowę. Wersja druga: obie cząsteczki postawione „w szeregu” nie pokrywają się ze sobą - lewa strona tej jednej wygląda jak prawa drugiej, itp. Sedno chiralności tkwi właśnie w tej różnicy - o ile w pierwszym wariancie bez względu na to, czy patrzymy na pierwowzór, czy na lustrzane odbicie, cząsteczka wciąż pozostaje wizualnie taka sama, o tyle w drugim mamy do czynienia z parą molekuł, będących swoimi optycznymi "przeciwnościami".

Zjawisko podobne do chiralności wykorzystali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uzyskali oni dwie lustrzane formy tej samej bryły, którą był lewo- i prawostronny pojemnik o kształcie wielościanu w formie przyciętego sześcianu wytworzonego z DNA o średnicy zaledwie 60 nanometrów, czyli miliardowych części metra. Następnie, poprzez modyfikację ścian takich nanopojemników krótkimi fragmentami DNA mogącymi zlepiać się z pasującymi do nich fragmentami DNA na powierzchni "lustrzanych" brył, byli oni w stanie stworzyć długie łańcuchy zbudowane z naprzemiennie występujących lustrzanych, a więc "prawych" i "lewych" wersji takich nanostruktur.

- Tak ciasne dopasowanie, właściwie bez żadnych przerw, dwóch różnych trójwymiarowych obiektów z DNA to naprawdę interesujący wynik. Jako że nasze sześciany przycięte są wewnątrz puste, otwierają one drogę to wytwarzania rozbudowanych sieci, w których każda z naprzemiennie występujących form będzie wypełniona innym ładunkiem - mówi prof. Jonathan Heddle, szef laboratorium, w którym wspomniane badania są prowadzone i dodaje, że takie układy nanoklatek mogą zostać wykorzystane jako materiał do zbudowania nowej generacji nośników leków.

Opisane badania zostały przeprowadzone w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ w ramach współpracy z Wydziałem Chemii UJ. Publikacja jest dostępna online na stronie pubs.rsc.org.

Polecamy również
Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Widok zawartości stron Widok zawartości stron