Absolwenci UJ w naborze na aplikacje prawnicze nie mają sobie równych

25 września 2021 roku po raz 16. odbyły się państwowe egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało ich wyniki. Absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) ponownie uzyskali najwyższą zdawalność. Ten sukces osiągają nieprzerwanie od 2006 roku.

Państwowe egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem absolwentów studiów prawniczych. Ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najprostszą i najczęściej wybieraną drogą uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza czy komornika sądowego. Jak informuje resort sprawiedliwości, w ubiegłym roku do egzaminów łącznie przystąpiły 6373 osoby, a zdało je - 3800 z nich (59,6 proc. uczestników). Do egzaminu na aplikację adwokacką przystąpiło 2378 osób, zdały - 1422 osoby (59,8 proc.). O przyjęcie na aplikację radcowską ubiegały się 3073 osoby, a egzamin zdało 1812 osób (59 proc.). Do egzaminu na aplikację notarialną przystąpiło 746 osób, a zdały 453 osoby (60,7 proc.). Z kolei egzamin na aplikację komorniczą zdawało 176 osób, pomyślny rezultat uzyskało 113 osób (64,2 proc.).

Nieprzerwanie od kilkunastu lat uczelnią, której najwyższy odsetek absolwentów uzyskuje pozytywny wynik egzaminów jest Uniwersytet Jagielloński. Podczas gdy krajowa średnia zdawalności wyniosła 59,6 proc., absolwenci WPiA UJ uzyskali aż 83,7 proc. Mogą pochwalić się też najwyższą zdawalnością zeszłorocznych absolwentów studiów niestacjonarnych (66,7 proc.). Stanowią również najliczniejszą grupę przyjętych na aplikację sędziowską i prokuratorską w naborze do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w 2021 r. Co więcej, osiągnęli sukces w świetnym stylu, uzyskując najwyższą średnią wyników.

W czołówce, poza Uniwersytetem Jagiellońskim, znaleźli się absolwenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny