Małopolska Noc Naukowców 2015

W piątek 25 września 2015 roku miała miejsce kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. W tym cieszącym się wielką popularnością wydarzeniu tradycyjnie wziął również udział Uniwersytet Jagielloński.

Tegoroczna edycja jak zwykle obfitowała w fascynujące i pouczające pokazy, warsztaty i ćwiczenia. Wydarzenia zorganizowane były na terenie wszystkich trzech kampusów UJ. W Auditorium Maximum odbył się widowiskowy pokaz, w którym naukowcy w efektowy sposób prezentowali reakcje chemiczne. Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydziale Matematyki i Informatyki organizatorzy przedstawiali najnowsze osiągnięcia techniki – można było między innymi przyjrzeć się, jak działają komputery sterowane za pomocą mózgu lub dowiedzieć się, do jakich celów można wykorzystać syntezatory mowy oraz śpiewu.

W sumie w trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców można było odwiedzić ponad tysiąc atrakcji ze wszystkich dziedzin nauki.

O Małopolskiej Nocy Naukowców

Małopolska Noc Naukowców ma na celu przede wszystkim pokazanie uczestnikom jak bardzo interesująca jest praca naukowców i jak fascynujący są to ludzie. Ma na celu w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób pokazać, że nauka to wszystko, co nas otacza, a naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne.

Wydarzenie, adresowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale także do wszystkich fascynatów nauki, nie tylko trwale wpisało się w kalendarz przedsięwzięć organizowanych w Regionie, ale przede wszystkim wciąż pozostaje największą tego typu imprezą w kraju i jedną z największych w Europie.

Małopolska Noc Naukowców zyskała już tysiące zwolenników. Największym zainteresowaniem, na co wskazują tłumy zwiedzających, cieszy się jednak program przygotowany przez Uniwersytet Jagielloński, a to za sprawą badań prowadzonych z różnych dziedzin nauki, zarówno humanistycznych, jak i ścisłych.

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Noc Naukowców stanowi część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej w ramach Programu Ramowego Horyzont 2020, Akcji Marie Curie.

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody