Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sukces studentów prawa UJ w międzynarodowym konkursie arbitrażowym im. Willema C. Visa

Drużyna studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego dotarła do ćwierćfinału i zajęła piąte miejsce w tegorocznej, 17. edycji prestiżowego konkursu arbitrażowego Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot. Indywidualne wyróżnienia otrzymało trzech członków drużyny: Magda Kofluk, Maciej Durbas i Maciej Marek. W finale konkursu, odbywającym się co roku w Wiedniu, udział wzięły 252 drużyny z całego świata, w tym czołowe uczelnie prawnicze z całego świata, takie jak Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet w Heidelbergu czy London School of Economics.

W skład zwycięskiej drużyny UJ weszło 12 studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ: Paweł Bukiel, Maciej Durbas, Magdalena Inglot, Katarzyna Kempa, Magda Kofluk, Urszula Kubicka, Jakub Majewski, Maciej Marek, Andrzej Olaś, Piotr Semeniuk, Barbara Sobowska oraz Daniel Zatorski.

Konkurs Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot należy do najbardziej prestiżowych konkursów dla studentów prawa. Ze względu na prestiż i rozmach organizacyjny konkurs ten bywa nazywany „igrzyskami olimpijskimi dla prawników”. Odbywa się corocznie, począwszy od 1993 roku. Organizowany jest między innymi przez UNCITRAL, Pace University z Nowego Jorku oraz Uniwersytet Wiedeński.

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród studentów wiedzy i umiejętności z zakresu międzynarodowego arbitrażu handlowego oraz Konwencji wiedeńskiej o międzynarodowej sprzedaży towarów. Konkurs tradycyjnie trwa przez większość roku akademickiego: od października do kwietnia. Każdego roku na początku października ogłaszany jest konkursowy kazus z dziedziny międzynarodowego prawa handlowego. Zadaniem drużyn jest przygotowanie dwóch pism procesowych – dla powoda i pozwanego, a następnie opracowanie ustnych wystąpień, które wygłasza się przed trybunałem arbitrażowym. Część ustna odbywa się w Wiedniu, na tydzień przed rozpoczęciem Świąt Wielkanocy.

Uniwersytet Jagielloński uczestniczy w konkursie od roku - od 16. edycji konkursu. Trenerem drużyny UJ jest mec. Agata Wacławik Wejman, LL.M., prowadząca warsztaty „Międzynarodowy arbitraż handlowy”, w ramach których odbywają się przygotowania do konkursu. Warsztaty prowadzone są w oparciu o innowacyjną formułę praktycznej edukacji prawniczej polegającej na współpracy przedstawicieli nauki prawa z przedstawicielami praktyki. Opiekunem naukowym drużyny jest dziekan dr hab. Jerzy Pisuliński, prof. UJ.

Tegoroczny kazus konkursowy dotyczył m.in. tzw. wielostopniowych klauzul arbitrażowych, określających różne metody alternatywnego rozstrzygania sporów (ADR) dla poszczególnych etapów danego sporu, kwestii wpływu siły wyższej na wykonanie umowy oraz kwestii odpowiedzialności za niezgodność przedmiotu sprzedaży z wymogami regulacyjnymi, które weszły w życie po zawarciu umowy.
Po zakończeniu prac nad pismami procesowymi, drużyna rozpoczęła przygotowania do wystąpień części ustnej konkursu. Dzięki wsparciu naszych sponsorów na czele z głównym partnerem drużyny – międzynarodową kancelarią CMS Cameron McKenna oraz renomowanymi krakowskimi kancelariami: Kubas Kos Gaertner, Studnicki Płeszka Ćwiąkalski Górski, Maruta oraz Traple Konarski Podrecki, członkowie drużyny mogli w ciągu roku akademickiego wziąć udział w próbnych rozgrywkach z innymi uczelniami z całego świata, czyli tzw. pre-mootach. Reprezentanci UJ uczestniczyli łącznie w pięciu pre-mootach: w Warszawie, Nowym Jorku, Hanowerze, Belgradzie, Dusseldorfie. Drużyna odbył również szereg konsultacji i wystąpień treningowych z wybitnymi praktykami i pracownikami nauki z dziedziny międzynarodowego arbitrażu handlowego z Polski i zagranicy.

25 marca 2010 r. reprezentacja UJ wyjechała do Wiednia. Konkurs rozpoczął się uroczystym powitaniem, które odbyło się Sali koncertowej wiedeńskiego Konzerthaus. Po ceremonii otwarcia uczestnicy oraz arbitrzy, liczący w sumie prawie 2000 osób, wzięli udział w eleganckim bankiecie. Następnego poranka po uroczystym otwarciu rozpoczęła się konkursowa rywalizacja – tzw. runda generalna (General Rounds). Wiedeńska część konkursu składa się bowiem z dwóch rund. W pierwszej, trwającej cztery dni, każda z drużyn występuje przeciwko czterem innym reprezentacjom. Po zakończeniu tej rundy wyłaniane zostają 64 drużyny, które uzyskały najwyższą punktację za ustne wystąpienia. Drużyny te przechodzą do rundy eliminacji (Elimination Rounds), zorganizowanej w systemie turniejowym: w każdym pojedynku wyłaniany jest zwycięzca, który przechodzi dalej. Już znalezienie się w grupie 64 najlepszych drużyn poczytywane jest za duży sukces.

W pierwszej rundzie konkursu reprezentanci UJ zmierzyli się z drużynami z Bombaju, Wisconsin, Moguncji oraz japońskiego uniwersytetu Doshisha. Wieczorem 30 marca profesor Eric Bergsten, pomysłodawca i główny koordynator konkursu, ogłosił w Austria Center listę 64 drużyn, które zakwalifikowały się do rundy eliminacji. Wśród nich, ku ogromnej radości krakowskiej drużyny, padła także nazwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odtąd wszystkie wydarzenia następowały po sobie w szaleńczym tempie. Najpierw reprezentanci drużyny UJ, Maciej Durbas i Basia Sobowska, pokonali drużynę Loyola Law School z Los Angeles. Tuż po niej udało im się wyeliminować uniwersytet z Lucerny. Wreszcie, w rundzie 16 uniwersytetów, przeciwnikiem UJ okazała się bardzo silna reprezentacja uniwersytetu we Freiburgu. Radość studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego nie miała granic, gdy trybunał ogłosił, że to właśnie oni zwyciężyli z Freiburgiem i zakwalifikowali się do ćwierćfinału.

W ćwierćfinale drużynie UJ przyszło zmierzyć się z jednym z faworytów konkursu, King’s College z Londynu. Podczas tego pojedynku sala była pełna, a wśród licznej widowni można było dostrzec autora słynnego komentarza o międzynarodowym arbitrażu, prof. Martina Huntera, oraz zwycięzców poprzedniej edycji konkursu. Poziom wystąpień obu drużyn był bardzo wysoki. Niestety, tym razem wybór arbitrów padł na angielską drużynę. Reprezentanci King’s College dotarli potem do samego finału i zdobyli główną nagrodę im. Frédérica Eisemanna.

Drużyna UJ, zajmując piąte miejsce wśród 252 uczelni z całego świata, osiągnęła bezprecedensowy wynik, i to już w drugim roku udziału w konkursie Willem C. Vis. Żadnej uczelni z Europy Środkowo-Wschodniej nie udało się dotąd zajść tak daleko. Indywidualne wyróżnienia otrzymali też poszczególni członkowie drużyny – Magda Kofluk, Maciej Durbas i Maciej Marek znaleźli się w gronie najlepszych mówców konkursu w Wiedniu.
Zarówno przygotowania konkursowe, jak i sam pobyt na finale konkursu im. Willema C. Visa stanowiły doskonałą okazję, by nawiązać znajomości z prawnikami z całego świata. Oprócz studentów czołowych wydziałów prawa podczas treningów przedkonkursowych oraz podczas konkursu w Wiedniu można spotkać tam również słynnych praktyków z najznamienitszych kancelarii i profesorów najlepszych uczelni. Po całym dniu konkursowych zmagań nierzadko można było spotkać ich na jednym z licznych przyjęć, by w nieformalnej atmosferze pogawędzić przy lampce wina.

Sukces drużyny Uniwersytetu Jagiellońskiego stanowi istotny wkład w popularyzację zarówno wiedzy, jak i praktycznych umiejętności z dziedziny arbitrażu handlowego w Polsce. Świadczy też o sukcesie metody edukacji prawniczej przez doświadczenie praktyczne, w oparciu o którą realizowane są warsztaty „Międzynarodowy arbitraż handlowy”.

Katarzyna Kempa

Więcej informacji o konkursie i drużynie UJ można znaleźć na stronie internetowej: jumoot.wordpress.com

Data opublikowania: 09.05.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron