Obrady KRASP we Wrocławiu. Apel o przeciwstawianie się mowie nienawiści

15 października 2015 r. na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęły się trzydniowe obrady Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Do Wrocławia przyjechało ponad stu rektorów z całej Polski oraz wielu gości reprezentujących świat nauki. Na Zgromadzeniu Plenarnym KRASP obecni byli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Wodzisław Duch, generalny inspektor ochrony danych osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych prof. Antoni Tajduś, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej dr hab. Marek Rocki. Obrady uświetniły obchody jubileuszu 70-lecia Politechniki Wrocławskiej oraz 70-lecia środowiska akademickiego we Wrocławiu.

Prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn wziął udział w Zgromadzeniu Plenarnym, podczas którego odebrał dwa Certyfikaty Jakości Kształcenia wydane przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jeden za kierunek „Pielęgniarstwo" na studiach I i II stopnia prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UJ oraz drugi na kierunku „Ochrona Środowiska" na studiach I i II stopnia prowadzone na Wydziale Chemii UJ. Obydwu kierunkom przyznano ocenę wyróżniającą.

Ponadto omówiono m.in. finansowanie szkolnictwa wyższego i nauki w projekcie budżetu na 2016 rok, politykę w zakresie otwartego dostępu w nauce, umiędzynarodowienie nauki, a także inicjatyw dotyczących finansowania sztuki oraz nowych zasad oceny parametrycznej jednostek naukowych. Podczas posiedzeń we Wrocławiu podejmowano również kwestie dotyczące programu finansowania badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020: Marie Skłodowska-Curie Actions", a także programu edukacyjnego „Nauka bez granic" i innych form współpracy z Ameryką Łacińską. Zaprezentowano także raport League of European Research Universities (LERU) „Investment in Research, Innovation and Education really pays off!".

Ponadto na posiedzeniu KRASP poparto jednomyślnie przedstawiony apel o przeciwstawianie się mowie nienawiści w aktualnie toczącej się debacie publicznej i politycznej.

Apel o przeciwstawianie się mowie nienawiści
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>