Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pionierski zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

28 listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie zespół kardiochirurgów przeprowadził nowatorską operację u 3,5-letniej dziewczynki. Ola cierpi na idiopatyczne (pierwotne) nadciśnienie płucne, a w ostatnich tygodniach jej stan zdrowia radykalnie się pogorszył. Jedyną perspektywą leczenia był przeszczep płuc.

Jednak rodzice próbowali znaleźć inne rozwiązanie. Kiedy dziewczynka trafiła do krakowskiej kliniki, lekarze zaproponowali wykonanie operacji, dzięki której uda się uniknąć operacji przeszczepienia płuc. Operacja obarczona była dużym ryzykiem z uwagi na kłopoty krążeniowe i stan ogólny pacjentki. Dzięki doskonałej współpracy zespołu kardiochirurgów i anestezjologów, udało się zmienić przepływ krwi w organizmie dziecka tak, by odciążyć łożysko płucne, co może stwarzać szanse na spowolnienie procesów patologicznych w płucach. To pierwszy raz, kiedy lekarze zastosowali taką metodę leczenia nadciśnienia płucnego.

Dobre rokowania i świetna kondycja dziewczynki po wykonanym zabiegu dają nadzieję, że ta metoda będzie dobrą alternatywą dla przeszczepu płuc. Przeprowadzona z powodzeniem operacja pozwoli dziecku na powrót do domu, chociaż nie oznacza pełnego powrotu do zdrowia. Jednak nieustanny rozwój farmakologii, badań nad komórkami macierzystymi i postępy inżynierii genetycznej pozwolą być może w przyszłości na skuteczne leczenie tego schorzenia.

Data opublikowania: 04.12.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron