Publikacja prof. Ewdoksii Papuci-Władyki w prestiżowym czasopiśmie

Artykuł "Recent Polish excavations in the agora of Paphos, the ancient capital of Cyprus" autorstwa prof. Ewdoksii Papuci-Władyki, kierownika Zakładu Archeologii Klasycznej UJ, został opublikowany w najnowszym numerze "Antiquity". To renomowane, brytyjskie czasopismo, zajmujące się światową archeologią, poinformowało o uniwersyteckich badaniach wykopaliskowych w cypryjskim Pafos.

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Miasto zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw w okresie hellenistycznym w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

Od 2011 roku badania w Pafos prowadzi Zakład Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a pracami ekspedycji kieruje prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. Cztery kampanie wykopaliskowe i prace studyjne zakończyły się dużym sukcesem. Badacze dowiedli m.in., że odkryta agora hellenistyczna miasta Pafos funkcjonowała w tym samym miejscu, co rzymska.

W tym roku prace były kontynuowane dzięki uzyskaniu nowego grantu z Narodowego Centrum Nauki. Wzięła w nich udział rekordowa liczba ok. 70 osób, w tym specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu w Hamburgu. Najważniejsze wyniki tegorocznej kampanii mają zostać ogłoszone po dostarczeniu wstępnego raportu do Departamentu Starożytności Cypru.

Artykuł prof. Ewdoksii Papuci-Władyki Recent Polish excavations in the agora of Paphos, the ancient capital of Cyprus dostępny jest na stronie internetowej antiquity.ac.uk.

Studenci projektują aplikację dla osób chorych na depresję
Sukces Wojciecha Bańczyka z WPiA UJ
Profesor Małgorzata Kossowska przewodniczącą Rady NCN