Wydział FAIS zrealizuje dwa nowatorskie projekty

Przedsiębiorcy z województwa małopolskiego otrzymali bony na innowacje - bezzwrotne dotacje na realizację nowatorskich projektów. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej będzie realizował projekty dwóch spośród trzech zwycięskich firm. Dotyczyć będą one innowacyjnych rozwiązań scenicznych oraz aplikacji dla branż architektonicznej i reklamowej.

Bony na innowacje to bezzwrotne dotacje na potrzeby innowacyjnego rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w Małopolsce. Działania wspierane bonem muszą być realizowane z sektorem naukowo-badawczym oraz proinnowacyjnym otoczeniem biznesu, np. laboratoriami, uczelniami technicznymi czy parkami technologicznymi. Dzięki uzyskanym środkom przedsiębiorca ma możliwość opracowania nowego lub ulepszenia już istniejącego produktu czy usługi. Ma również szansę na usprawnienie procesów w firmie. Maksymalny całkowity koszt dofinansowania może wynieść aż 90% wartości projektu.

Beneficjentami trzech pierwszych bonów, wręczonych przez marszałka Jacka Krupę, są dwie krakowskie firmy EC Jakub Lipski i Na Niby Studio oraz Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe CERTECH z Tarnowa.

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizuje projekty firm EC Jakub Lipski i Na Niby Studio. Pierwszy z nich zakłada opracowanie nowego produktu "Stage Eye" - urządzenia pozwalającego za pomocą wiązki światła (lasera, projektora) oznaczać pozycje artystów na scenie, a także rekwizytów, scenografii i innych przedmiotów. Jest to innowacyjna na światową skalę metoda planowania przestrzeni scenicznej w telewizji, teatrach i w trakcie dużych eventów. Całkowity koszt projektu to 123 tys. zł, a w ramach dużego bonu województwo dofinansuje go kwotą 90 tys. zł.

Z kolei projekt firmy Na Niby Studio ma na celu stworzenie innowacyjnych rozwiązań w specjalistycznej aplikacji dla architektów, deweloperów, osób zajmujących się aranżacją i wykończeniem wnętrz, organizacją eventów, marketingowców oraz branży reklamowej. Koszt tego przedsięwzięcia to 20 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie 16 tys. zł.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską