Promocja Jubileuszowej Księgi Nauk Politycznych

12 maja 2016 r. w Librarii Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego obyło się uroczyste seminarium związane z promocją Jubileuszowej Księgi Nauk Politycznych.

Monografia pod redakcją prof. dr. hab. Andrzeja Zięby ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i stanowi formę uhonorowania najwybitniejszych postaci uniwersyteckiego środowiska nauk politycznych. Składa się na nią czterdzieści, napisanych głównie przez samodzielnych pracowników naukowych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, biogramów uczonych, którzy swoją aktywnością na różnych płaszczyznach - organizatorskiej, konceptualnej, programowej - wywarli największy wpływ na krakowską szkołę nauk politycznych od 1801 roku.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ we współpracy z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Wzięli w nim udział przedstawiciele przyszłych i obecnych władz rektorskich: prof. dr hab. Dorota Malec oraz prof. dr hab. Andrzej Mania, dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. dr hab. Krystyna Chojnicka, prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. dr hab. Ewa Bujwid-Kurek, Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski, prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oddział w Krakowie prof. dr hab. Jan Tkaczyński oraz liczne grono zaproszonych gości. Znaleźli się wśród nich profesorowie WSMiP UJ oraz WPiA UJ, doktorzy habilitowani, młodsi pracownicy nauki oraz doktoranci. Seminarium poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Pałecki. W dyskusji nad monografią wzięło udział wielu gości, którzy podkreślali nie tylko jej dużą wartość poznawczą, ale również znaczenie jakie ta publikacja może mieć na integrację środowiska badaczy zajmujących się naukami politycznymi – integrację międzypokoleniową oraz integrację międzyinstytucjonalną. O tej drugiej świadczy udział w uroczystości przedstawicieli zarówno Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, jak i Wydziału Prawa i Administracji. Nie może to dziwić z uwagi na genezę zinstytucjonalizowanego zajmowania się naukami politycznymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przez 200 lat, do 2001 r., były uprawiane w ramach Wydziału Prawa. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. dr hab. Krystyna Chojnicka podkreśliła, że współcześnie taka współpraca obu wydziałów wynika nie tylko ze wspólnej tradycji, ale stanowi również realną potrzebę, ponieważ nie sposób oddzielić od siebie nauk prawnych i nauk politycznych bez szkody dla każdej z nich.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau