Przedstawiciele Uniwersytetu w Kobe z wizytą na UJ

18 maja prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, spotkał się z prof. Ogawa Matsuto, Executive Vice President in Charge of Research and Industry-University Cooperation.

W spotkaniu wzięli udział również pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Kobe: Sachiko Hoshimoto  oraz Eri Anno, a ze strony UJ: Krystian Gurba z  Centrum Transferu Technologii CITTRU, Tomasz Guzik z Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów, Dorota Maciejowska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Małgorzata Nanke, asystent prorektora UJ.

Spotkanie to stanowiło jeden z etapów wizyty w UJ władz Uniwersytetu w Kobe oraz władz dziekańskich i pracowników administracji tej uczelni w związku ze zorganizowanym w dniu 17 maja sympozjum: „Nowe perspektywy badawcze w Polsce i Japonii". Sympozjum oraz liczne towarzyszące temu wydarzeniu wizyty miały na celu upamiętnienie otwarcia Biura Uniwersytetu w Kobe w Krakowie, które miało miejsce 22 października 2015 r. w siedzibie Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz służyły umocnieniu i nawiązaniu dalszej współpracy pomiędzy uczelniami partnerskimi.

Podczas spotkania prof. Kistryn zaprezentował gościom znaczenie oraz rozwój badań naukowych w Uniwersytecie Jagiellońskim, a także miejsce badań w strukturze uczelni. Tomasz Guzik z Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów UJ przedstawił zadania oraz strukturę centrum, a także zakres wsparcia, jakie na co dzień mogą uzyskać pracownicy naukowi UJ aplikujący o granty i projekty badawcze. Krystian Gurba przedstawił strukturę oraz obowiązki Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Ogawa Matsuto zaprezentował z kolei strukturę japońskiej uczelni oraz badania naukowe prowadzone w Uniwersytecie w Kobe. Podczas dalszych rozmów prorektorzy dyskutowali na temat systemów finansowania badań naukowych w obu krajach, a także wyrazili nadzieję na umocnienie dalszej współpracy w tym zakresie pomiędzy uczelniami.

W trakcie pobytu goście z Uniwersytetu w Kobe odbyli szereg istotnych dla rozwoju polsko-japońskiej współpracy naukowej spotkań. Wśród nich między innymi prof. Inoue Noriyuki, Executive Vice President in Charge of International Exchange and Internal Control, spotkał się z prof. Jerzym Pisulińskim, prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ ds. współpracy międzynarodowej  w celu rozwinięcia współpracy dotyczącej wymiany kadry dydaktycznej. W spotkaniu uczestniczyli również prof. Yui Kiyomitsu, Executive Assistant to the President in Charge of International Collaboration oraz pracownicy Działu Wsdpółpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Kobe:  Sachiko Hoshimoto, Simon Yellin  oraz Eri Anno.

Prof. Yui Kiyomitsu, w towarzystwie Sachiko Hoshimoto spotkał się również z prof. Andrzejem Manią, prorektorem UJ ds. dydaktyki oraz Dorotą Maciejowską, kierownikiem DWM UJ w celu przedyskutowania możliwości przyjmowania studentów z Japonii w ramach nowego programu studiów realizowanego przez Uniwersytet w Kobe, w ramach którego wszyscy studenci zobowiązani będą do odbycia części studiów w uczelni zagranicznej. UJ jako bardzo dobry partner Kobe mógłby stanowić jeden z głównych ośrodków wymiany studentów w ramach tego programu.

Prof. Ogawa Matsuto spotkał się w Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS UJ z dyrektorem jednostki, prof. Markiem Stankiewiczem, który zaprezentował infrastrukturę badawczą oraz przedstawił działania podejmowane przez centrum.

19 maja podczas spotkania roboczego pomiędzy pracownikami Działów Współpracy Międzynarodowej obu uczelni oraz Działu Międzynarodowej Wymiany Studenckiej UJ dyskutowane mają być kwestie związane z podjętą niedawno współpracą w ramach programu mobilności pracowników i studentów Erasmus+ Kraje Partnerskie.

Ponadto podczas wizyty przedstawiciele Uniwersytetu w Kobe mogli poświęcić czas na przygotowanie dalszej działalności swojego biura działającego przy Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ oraz wygłosić wykłady dla jej studentów.

Współpraca z Uniwersytetem w Kobe rozpoczęła się już w 1998 roku od wymiany studenckiej pomiędzy Wydziałem Filozoficznym UJ oraz oraz Faculty of Letters and Graduate School of Humanities Uniwersytetu w Kobe. Następnie w październiku 2013 roku uniwersytety podpisały ogólnouczelniane porozumienie dotyczące wymiany studenckiej. Aktualnie uczelnie współpracują w ramach sieci: EU-Japan Advanced Multidisciplinary MA Studies Project (EU-JAMM) consortium, która oferuje programy podwójnych dyplomów oraz wymianę kadry akademickiej i studentów przy wsparciu finansowym japońskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii oraz wsparciu Komisji Europejskiej.

Wizyta przedstawicieli Uniwersytetu w Kobe stanowi potwierdzenie dobrych relacji polsko-japońskich w zakresie nauki, dydaktyki oraz mobilności studenckiej i rokuje na dalsze rozwinięcie tej cennej współpracy pomiędzy uczelniami.

tekst Dorota Maciejowska

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii