Uniwersytet Jagielloński zacieśnia współpracę z Indiana University

30 maja 2016 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja z Indiana University (IU). Wizyta miała na celu zacieśnienie wzajemnej współpracy, która ma miejsce od kilkunastu lat.

W skład delegacji weszli m.in. prezydent Uniwersytetu w Indianie prof. Michael Mc. Robbie, wiceprezydent ds. współpracy międzynarodowej prof. David Zaret oraz dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych, były Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.

Centralnym punktem wizyty było spotkanie z przedstawicielami władz Uniwerystetu Jagiellońskiego - rektorem prof. Wojciechem Nowakiem oraz prorektorami prof. Andrzejem Manią i prof. Stanisławem Kistrynem - podczas którego podpisano odnowienie porozumienia o wzajemnej współpracy. Obecni byli również m.in. prof. Bartosz Brożek, wybrany prodziekanem Wydziału Prawa UJ na kadencję 2016-2020 oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Dorota Maciejowska.

W trakcie spotkania, które miało miejsce w Sali Senackiej Collegium Novum, rozmawiano o kwestiach dotyczących obecnego stanu i możliwości rozwoju wzajemnej współpracy naukowej i dydaktycznej w wielu dziedzinach, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. prawa, informatyki, studiów międzynarodowych i międzykulturowych. Na mocy umowy zawartej w 2000 roku, od roku 2002 uczelnie prowadzą coroczną wymianę pracowników naukowych i doktorantów. W ramach dalszego rozwoju współpracy, Uniwersytet w Indianie proponuje m.in. uczestnictwo w projekcie IU Grand Challenges Research Initiatives, zakładającym rozwój interdyscyplinarnych przedsięwzięć badawczych z udziałem zagranicznych partnerów. Przedstawiciele Indiana University zaprosili również UJ do korzystania z możliwości współpracy oferowanych przez nowo otwarte biuro tej uczelni w Berlinie, które powstało w ramach projektu „Global Gateway Offices" i stanowi główne przedstawicielstwo IU w Europie.

Po oficjalnym odnowieniu porozumienia, amerykańska delegacja zwiedziła wraz z prorektorem prof. Andrzejem Manią najważniejsze miejsca w Collegium Novum. W trakcie dalszej części wizyty, goście z Indiana University zwiedzili również Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim