Wizyta profesora Rudolfa Jaenischa

1 czerwca w auli Kompleksu Dydaktyczno-Bibliotecznego przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie odbył się wykład prof. Rudolfa Jaenischa "PS cell technology and the study of human development and disease". W spotkaniu z amerykańskim badaczem uczestniczyło kilkaset osób, w tym naukowcy z ośrodków badawczych z całej Polski oraz przedstawiciele mediów.

Przed wykładem prof. Rudolf Jaenisch spotkał się z rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem. W spotkaniu uczestniczyli również prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, przedstawiciele Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii prof. Józef Dulak i prof. Alicja Józkowicz oraz prof. Claudine Kieda z Centre National de la Recherche Scientifique w Orleanie.

Amerykański naukowiec przebywał w Krakowie na zaproszenie prof. Józefa Dulaka. Kierowany przez niego Zespół Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału BBiB UJ współpracuje z prof. Rudolfem Jaenischem w ramach grantu Harmonia, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, badając mechanizmy różnicowania iPSCs do kardiomiocytów (komórek mięśnia sercowego).

Rudolf Jaenisch jest profesorem biologii w Massachusetts Institute of Technology, członkiem-założycielem Whitehead Institute (Cambridge, USA), członkiem Amerykańskiej Akademii Nauk, laureatem licznych prestiżowych nagród naukowych, pionierem w badaniach nad mechanizmami epigenetycznymi. Jako pierwszy uzyskał transgeniczne myszy, w olbrzymim stopniu przyczynił się do postępu w badaniach nad embrionalnymi komórkami macierzystymi oraz indukowanymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi (iPS; induced pluripotent stem cells), wskazując zarazem na ich przyszłe zastosowanie terapeutyczne.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim