перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Nagroda Dziennikarza Małopolski dla Dariusza Farona

Dariusz Faron, doktorant z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który na co dzień pracuje w redakcji sportowej Onet.pl, otrzymał Nagrodę Dziennikarzy Małopolski w kategorii "Sport". Wyróżnienie przyznano mu za reporterski cykl "Mecz do jednej bramki". W tym roku odbyła się 13. edycja konkursu.

"Autor pokazał 'ludzki wymiar' bohaterów sportu. Docierając do dramatycznych, często nieznanych faktów z życia byłych zawodników, stworzył zajmujący cykl, wyrastający ponad bieżącą sprawozdawczość. Dzięki swojej społecznej wrażliwości oraz ciekawości świata udowodnił, że w sporcie od bramek, metrów i sekund zawsze ważniejszy jest człowiek" - czytamy w uzasadnieniu.

Jako doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego Dariusz Faron bada funkcjonowanie sportu w przestrzeni publicznej. Na pierwszych latach studiów zajmował się analizą piłkarskich autobiografii, by następnie rozpocząć badania nad piłkarskim socjolektem. Ich owocem jest szczegółowa analiza futbolowego języka wraz ze słownikiem zawierającym ponad 1000 leksemów. Obecnie bada sportowy dyskurs. Jego opiekunem naukowym jest dr hab. Kazimierz Sikora.

рекомендовано
Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy