Znaczący wzrost liczby patentów i zgłoszeń patentowych na Uniwersytecie Jagiellońskim

Nowe patenty odnoszą się do trzech obszarów badań: biotechnologii, farmacji i chemii. Jedynym wyjątkiem są trzy patenty międzynarodowe przyznane dla projektu z fizyki, dotyczącego monitorowanie aktywności burzowej w czasie rzeczywistym (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ). Wśród pozostałych siedemnastu patentów szczególnie warto przybliżyć dwa projekty.

Pierwszy z nich - Pochodne fenoksyalkiloaminoalkanoli i ich zastosowanie - dotyczy leczniczych właściwości pewnych związków chemicznych w terapii bólu neuropatycznego i padaczki. Naukowcy mają za sobą większość badań przedklinicznych, realizowanych w renomowanych ośrodkach, np. w amerykańskim National Institute of Health. Kolejnym etapem projektu będą dalsze badania bezpieczeństwa stosowania leku oraz opracowanie nowej postaci jego podawania, tzw. formulacja. Już wiadomo, że będzie to farmaceutyk stosowany doustnie.

Druga z istotnych technologii, która otrzymała patent, to projekt Nowy szczep bakterii Salmonella enterica s. Typhimurium, jego zastosowanie i sposób otrzymywania terapeutycznego wektora szczepionkowego. To nowatorskie rozwiązanie, które sprawdziło się na etapie testów na zwierzętach. Ideą, leżącą u podstaw tego odkrycia naukowego, jest wykorzystanie specjalnie zmodyfikowanych bakterii do terapii przeciwnowotworowych. W kontekście wielu podobnych eksperymentów na świecie badania prowadzone na UJ przynoszą bardzo dobre efekty związane ze skutecznością opisywanej metody.

Wśród czterdziestu trzech zgłoszeń patentowych, jakich za pośrednictwem CITTRU dokonali uniwersyteccy naukowcy, dwadzieścia siedem z wszystkich zgłoszeń zostało dokonanych poza Polską m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej. Jak informuje CITTRU, duża część z nich w przyszłości także stanie się patentami.

Pod koniec roku trzy duże projekty naukowców z UJ uzyskały łącznie prawie 600 tys. złotych dofinansowania na ochronę patentową w kraju i za granicą. Wnioski o dofinansowanie zostały przygotowane i będą koordynowane przez CITTRU. Dofinansowanie zostało przyznane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Pełna lista zgłoszeń patentowych i patentów w 2012 roku

Data opublikowania: 22.01.2013