Oświadczenie europejskiej sieci uniwersytetów The Guild ws. Brexitu

Oświadczenie to zostało wystosowane przez sieć „The Guild of European Research-Intensive Universities", za pośrednictwem przewodniczącego w imieniu jej członków: Uniwersytetu Bolońskiego, Uniwersytetu w Glasgow, Uniwersytetu w Getyndze, Uniwersytetu w Groningen, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu w Oslo, Uniwersytetu w Tybindze, Uniwersytetu w Uppsali, oraz Uniwersytetu w Warwick.

W świetle decyzji obywateli Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej, członkowie Sieci "The Guild of European Research-Intensive Universities" stwierdzają, iż nieskrępowana wymiana studentów oraz naukowców w Europie stanowi kluczowy czynnik w dziedzinie rozwoju nauki.

Współczesne wyzwania społeczne, kulturalne, naukowe oraz ekonomiczne mogą być realizowane tylko dzięki ścisłej współpracy między ośrodkami naukowymi oraz poprzez zastosowanie wiedzy. Sieć „The Guild" oraz jej członkowie popierają swobodną wymianę myśli naukowej, która nie może być ograniczona przepisami lub granicami. Ponadto opowiadamy się za integracją, poszanowaniem innych kultur oraz za wolnością dyskusji dotyczącej nauki w obrębie naszych kampusów i społeczności akademickich. Zwracamy się do rządu Wielkiej Brytanii, Parlamentu Europejskiego, Komisji i Rady Europejskiej, aby zmiany polityczne nie wpłynęły negatywnie na wymianę myśli naukowej, a granice pozostały otwarte dla personelu akademickiego oraz studentów na terenie Europy. Apelujemy o umożliwienie nieograniczonej wymiany wiedzy pomiędzy naukowcami uniwersyteckimi a instytucjami publicznymi jak również partnerami prywatnymi bez względu na miejsce ich działalności.

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>