Pracownicy naukowi Uniwersytetu nominowani do tytułu "Krakowianin 2012"

Plebiscyt "Krakowianin 2012" organizowany jest przez redakcję "Dziennika Polskiego". Czytelnicy wybiorą zwycięzców w kategoriach "Nauka", "Biznes", "Działalność społeczna", "Kultura" oraz "Polityka". W każdej z nich nominowanych jest pięciu kandydatów.

"Chcemy wyróżnić mieszkańców naszego miasta, którzy odnosili wielkie sukcesy, zmieniali świat na lepsze, tworzyli coś nowego i pomagali innym. Może nie zawsze byli na pierwszych stronach gazet, ale na pewno pozostawią po sobie trwały ślad - nie tylko w historii Krakowa" - czytamy w "Dzienniku Polskim".

W kategorii "Nauka" aż trzy nominowane kandydatki związane są z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• prof. dr hab. Bożena Romanowska-Dixon - kierownik Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, która wraz z fizykami z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN wydała walkę nowotworom oka. Powstała w ten sposób pierwsza w Polsce Pracownia Radioterapii Protonowej;
  • mgr Monika Koperska - doktorantka na Wydziale Chemii, zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu FameLab;
  • mgr Izabela Stachowicz - doktorantka w Muzeum Zoologicznym UJ, która w ubiegłym roku podczas wyprawy badawczej na wenezuelski szczyt Tramen Trepui odkryła trzy nowe gatunki motyli i endemiczny gatunek żaby.

Głos na kandydatów w plebiscycie można oddać za pomocą kuponów drukowanych w "Dzienniku Polskim" lub poprzez wysłanie SMS. Wyniki plebiscytu zostaną podane 28 lutego. Więcej szczegółów na stronie www.dziennikpolski24.pl

Data opublikowania: 23.01.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały