Pula ministerialnych stypendiów dla doktorantów UJ

Aż 24 spośród 99 stypendiów ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe na rok akademicki 2012/2013 trafiło w ręce doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O stypendium mógł się ubiegać się każdy doktorant, który zaliczył pierwszy rok oraz uzyskał wyniki egzaminów objętych programem studiów klasyfikujących go wśród 5% najlepszych w danej dziedzinie. Do ministerstwa wpłynęło 1069 wniosków stypendialnych, które oceniane były za poszczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe oraz za średnią ocen. W celu zapewnienia jednolitej i obiektywnej oceny kryterium średniej ocen stanowiło 5% ogólnej oceny punktowej, a wniosek badano głównie pod kątem wybitnych osiągnięć.

- Sytuacja młodych naukowców w Polsce staje się coraz lepsza. Pojawiają się nowe możliwości zdobycia finansowania naszych badań, ale także te, które istnieją od wielu lat są usprawniane i ulepszane. Mamy też coraz większe możliwości aplikowania o fundusze zagraniczne – mówi Alicja Wierzcholska, niekwestionowana liderka stypendialnego rankingu, doktorantka astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka kilkudziesięciu publikacji w międzynarodowych czasopismach recenzowanych.

Data opublikowania: 23.01.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały