перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Rektor UJ uczestniczył w spotkaniu z papieżem Franciszkiem

W środę rozpoczęła się wizyta papieża Franciszka w Polsce. Ojciec Święty, tuż po ceremonii powitania na lotnisku w podkrakowskich Balicach, udał się na Zamek Królewski na Wawelu, gdzie na dziedzińcu spotkał się z władzami państwowymi, regionalnymi, miejskimi oraz kościelnymi, korpusem dyplomatycznym i przedstawicielami środowiska akademickiego. W oficjalnym powitaniu papieża wziął udział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

Dzisiejsza wizyta Ojca Świętego na Wawelu była historyczna. Dotąd nie zdarzyło się, by papież przebywał w zamkowych komnatach. Jan Paweł II, podczas swojej ostatniej podróży do Polski, objechał udostępniony po pracach konserwatorskich dziedziniec. Karol Wojtyła szczególnie był za to przywiązany do katedry wawelskiej, którą odwiedzał podczas każdej wizyty apostolskiej do ojczyzny.

- Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że zaczynam od Polski, której synem był niezapomniany święty Jan Paweł II, pomysłodawca i opiekun Światowych Dni Młodzieży. Lubił on mówić o Europie, że oddycha obydwoma płucami. Marzenie o nowym europejskim humanizmie ożywione jest twórczym i harmonijnym oddechem tych dwóch płuc i wspólną kulturą, która znajduje w chrześcijaństwie swoje najmocniejsze korzenie. Pamięć wyróżnia naród polski. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego papieża Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, zaczynał od ich dziejów i zwracał uwagę na zawarte w nich skarby humanizmu i duchowości. Świadomość tożsamości wolna od kompleksów wyższości jest niezbędna dla budowania wspólnoty narodowej na dziedzictwie humanistycznym, społecznym, politycznym, gospodarczym i religijnym, aby inspirować społeczeństwo i kulturę, zachowując je w wierności wobec tradycji, ale jednocześnie otwarte na to co nowe - powiedział papież Franciszek.

Na środowe spotkanie z papieżem przybyła liczna delegacja krakowskich szkół wyższych. Oprócz prof. Wojciecha Nowaka na dziedzińcu zasiedli rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Ignatianum, Uniwersytetu Rolniczego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Pedagogicznego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Trzeciego dnia pobytu w naszym kraju papież Franciszek odwiedzi Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu. Wizyta została zaplanowana na piątkowe popołudnie. Główna część spotkania odbędzie się w holu głównym, gdzie na Ojca Świętego oczekiwać będą mali pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi, onkologicznymi, kardiologicznymi razem z rodzicami. Następnie Franciszek uda się do sal przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie spotka się z najciężej chorymi. Na zakończenie wizyty papież będzie modlił się w szpitalnej kaplicy przed koronowanym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

рекомендовано
Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym