перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Społeczność akademicka żegna kardynała Franciszka Macharskiego

W czwartek 4 sierpnia pogrążeni w żałobie po utracie kardynała Franciszka Macharskiego mieszkańcy Krakowa mogli dać wyraz swemu żalowi, wpisując się do ksiąg kondolencyjnych umieszczonych w budynkach Kurii Metropolitalnej oraz Urzędu Miasta. W imieniu Uniwersytetu Jagiellońskiego wpisu do ksiąg dokonał rektor UJ, prof. Wojciech Nowak.

„Zostaliśmy sami. Brak nam będzie ogromnego wsparcia największego przyjaciela Uniwersytetu Jagiellońskiego i całego środowiska akademickiego Krakowa. Dziękujemy za te wszystkie lata. Nisko się kłaniamy i modlimy. Tak już Eminencja pozostanie w naszej pamięci" - można przeczytać w księdze kondolencyjnej w Kurii Metropolitalnej.

W księdze w Urzędzie Miasta rektor pożegnał kardynała Macharskiego w następujący sposób: „Żegnając Przyjaciela Uniwersytetu Jagiellońskiego i całego środowiska akademickiego Krakowa powtarzamy po tysiąc razy - dziękujemy, dziękujemy. Żegnamy Eminencję Kardynała Franciszka, Księcia Kościoła i Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wielkiego Polaka".

Obok podpisu rektora pod oboma wpisami znalazły się również podpisy przedstawicieli władz UJ oraz zaprzyjaźnionych uczelni: prorektora ds. dydaktyki prof. Andrzeja Mani, prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna, byłego rektora UJ prof. Franciszka Ziejki, kanclerz UJ Ewy Pędrackiej-Kwaskowskiej, kwestor UJ Teresy Kapci, rektor PWST prof. Ewy Kutryś i prorektora AGH ds. współpracy prof. Tomasza Szmuca.

Pogrzeb kardynała Franciszka Macharskiego odbył się w piątek 5 sierpnia. Były metropolita krakowski został pochowany w Katedrze na Wawelu, w krypcie biskupów krakowskich, obok kard. Adama Sapiehy. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, w tym rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz jego poprzednicy - profesorowie Franciszek Ziejka i Karol Musioł.

рекомендовано
Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym