Profesor Jarosław Górniak przewodniczącym Rady Narodowego Kongresu Nauki

Wypracowanie propozycji zmian do tzw. Ustawy 2.0. to podstawowe zadanie 52-osobowej Rady Narodowego Kongresu Nauki. Funkcję przewodniczącego będzie pełnić prof. Jarosław Górniak, dziekan Wydziału Filozoficznego UJ. Zaproszenie do grona debatującego nad przyszłością polskiej nauki przyjęli m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prof. Maria Korytowska z Wydziału Polonistyki oraz prof. Andrzej Białas z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Nad założeniami nowej ustawy gruntownie reformującej szkolnictwo wyższe pracują trzy niezależne grupy eksperckie wyłonione w konkursie otwartym. Jej ostateczny kształt zostanie zaprezentowany we wrześniu 2017 roku w Krakowie podczas Narodowego Kongresu Nauki.

- Świadomość tego, że polskie szkolnictwo wyższe, polskie środowisko akademickie potrzebuje nowych ram regulacyjnych jest już dojrzałe. Dobrze stało się, że nowa koncepcja ustawy o szkolnictwie wyższym nie jest tworzona pospiesznie, ale po gruntownym przemyśleniu i towarzyszy jej głębsza dyskusja w środowisku naukowym. Nie możemy szukać ekspertów na zewnątrz, ponieważ to my jesteśmy ekspertami. Ale nie w sensie takim, że mamy sobie przypisywać chwałę, tylko mamy sobie przypisywać odpowiedzialność - wyjaśnia prof. Jarosław Górniak.

Rada będzie spotykać się co miesiąc podczas konferencji programowych organizowanych w różnych miastach, na których poruszane zostaną kluczowe kwestie dotyczące polskiego szkolnictwa wyższego. Pierwsze z nich mają być poświęcone m.in. umiędzynarodowieniu polskiej nauki, rozwojowi humanistyki i współpracy nauki z biznesem.

Skład Rady Narodowego Kongresu Nauki jest dostępny na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską