Orientation Week 2016

W dniu 26 września 2016 rozpoczął się kolejny Orientation Week, dedykowany wszystkim zagranicznym studentom UJ, zorganizowany przez Erasmus Student Network UJ i Dział Międzynarodowej Wymiany Studenckiej, przy wsparciu Samorządu Studentów UJ. Do wzięcia udziału zaproszeni zostali zarówno studenci przyjeżdżający na semestr lub rok akademicki, jak i ci rozpoczynający regularne studia w naszej Alma Mater.

Bogaty program został zainagurowany podczas dwóch Welcome Meetings w Auli Collegium Novum, gdzie prorektor UJ ds. badań i funduszy strukturalnych prof. dr hab. Stanisław Kistryn zachęcał studentów do odkrywania tajników wiedzy i rozwoju naukowego, a kierownik Działu Międzynarodowej Wymiany Studenckiej Marta Ganobis-Bednarska podkreśliła korzyści studiowania w innym kraju, polegające na zdobywaniu nowych cennych doświadczeń i umiejętności.

Pełnomocnik rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów - Katarzyna Jurzak-Mączka, zapoznała studentów z regułami prawnymi dotyczącymi życia w Krakowie, wskazując szczególnie na te zachowania, które są niedozwolone i mogą być karane.

Krzysztof Byrski, koordynator ds. przyjazdów studentów z DMWS, przedstawił kluczowe kwestie organizacyjno-administracyjne związane m.in. z wpisem, rejestracją na zajęcia, ubezpieczeniem i legalizacją pobytu. Zaprezentował także kluczowe podczas OW projekty DMWS - Warsztaty „JUstart with Erasmus+”, których oferta, obok warsztatów adaptacyjnych, w tym roku została poszerzona o kurs języka polskiego i kurs Academic English. Projekty te są realizowane dzięki ścisłej współpracy ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej w Świecie i Jagiellońskim Centrum Językowym.

Spotkania zwieńczyła prezentacja ESN UJ – jednej z najlepszych sekcji w Europie. Studenci zapoznali się ze strukturą tej największej organizacji wolontariuszy, która za swój najważniejszy cel uznają wspieranie studentów zagranicznych realizujących program studiów w UJ.

Orientation Week potrwa do niedzieli, na poszczególne wydarzenia należy zapisywać się w siedzibie ESN UJ (Collegium Novum, pok. 030). Najlepiej się pośpieszyć, bowiem liczba miejsc jest ograniczona, a bogaty program przedstawia się niezwykle zachęcająco! Szczegóły dostępne są na naszych profilach na FB: ISMO - OW.

Wszystkim studentom zagranicznym życzymy skutecznej adaptacji i dobrego startu w nadchodzący semestr!

Tekst: Marta Ganobis-Bednarska
Zdjęcia: Paweł Myszka, Marta Ganobis-Bednarska