Uniwersytet Jagielloński składa ostatni hołd Andrzejowi Wajdzie

Reprezentujący całą społeczność akademicką UJ rektor prof. Wojciech Nowak wpisał się do wystawionej w Urzędzie Miasta Krakowa księgi kondolencyjnej, żegnając w ten sposób wybitnego reżysera i doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swój podpis w księdze złożył także prorektor UJ prof. Jacek Popiel.

Zmarły 9 października Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, współtwórcą polskiej szkoły filmowej, laureatem m.in. Srebrnej Palmy w Cannes za film "Kanał" (1957), nagrody FIPRESCI w Wenecji za "Popiół i diament" (1959), Srebrnej Muszli w San Sebastian za "Wesele" (1973), FIPRESCI w Cannes za "Człowieka z marmuru" (1978) i Złotej Palmy w Cannes za "Człowieka z żelaza" (1981). W 2000 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

W 1989 roku Andrzej Wajda otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W maju br., podczas obchodów Święta UJ, nasza uczelnia uhonorowała go także złotym medalem "Plus ratio quam vis".

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora