Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla profesora Daniela Zarzyckiego

Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla profesora Daniela Zarzyckiego

Podczas VI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak wręczył prof. Danielowi Zarzyckiemu, dyrektorowi Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem srebrny medal "Plus ratio quam vis".

"Wyróżnienie to wyraz uznania za wybitne zasługi w dziedzinie ortopedii i traumatologii, a w szczególności wprowadzenie nowych metod leczenia, wdrożenie nowoczesnych światowych i własnych technik operacyjnych, a także kierowanie Uniwersyteckim Szpitalem Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem oraz Katedrą Ortopedii i Kliniką Rehabilitacji Wydziału Lekarskiego UJ CM, które przyczyniły się do kształtowania wizerunku polskiej ortopedii w świecie, jak również promowania Uniwersytetu Jagiellońskiego na forum międzynarodowym" - czytamy w laudacji, którą wygłosił prorektor UJ ds. CM prof. Tomasz Grodzicki.

Prof. Daniel Zarzycki kieruje szpitalem w Zakopanem od 1976 roku. Jest twórcą, założycielem i pierwszym prezydentem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, członkiem Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Kręgosłupowego. Na swoim koncie ma ponad 300 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest współautorem wielu patentów z zakresu implantów kręgosłupowych.

Zjazd w Zakopanem był też okazją do uroczystego świętowania 85-lecia prowadzonego przez niego szpitala. Historia placówki jest nierozerwalnie związana z postaciami metropolity krakowskiego księcia Adama Sapiehy i prof. Emila Godlewskiego. To m.in. z ich inicjatywy w 1915 roku powstał Krakowski Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską I Wojny Światowej (KBK), który powołał do życia Sekcję Sanitarną. Dzięki jej staraniom w 1917 roku w wynajętej willi "Orla" otwarto pierwszy szpital dla dzieci dotkniętych gruźlicą, zwłaszcza kostno-stawową. 2 lata później kardynał Adam Stefan Sapieha przekazał placówkę Wydziałowi Lekarskiemu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1923 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski położył kamień węgielny pod budowę nowego szpitala-sanatorium dla dzieci. Został on ukończony w 1931 roku i oddany do użytku jako sanatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego dla 300 dzieci.

Dziś szpital w Zakopanem liczy 160 łóżek, hospitalizuje rocznie ponad 3 tys. chorych, udziela 20 tys. porad w trybie ambulatoryjnym i wykonuje rocznie 2300 zabiegów operacyjnych. Pacjenci leczeni są na oddziałach ortopedycznym i rehabilitacyjnym, anestezjologii i intensywnej terapii. Szpitalny blok operacyjny składa się z 4 sal, w 5 poradniach przyjmują lekarze o różnej specjalizacji.

Szpital stanowi bazę łóżkową dla Katedry i Kliniki Ortopedii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polecamy również
Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court

Widok zawartości stron Widok zawartości stron