Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zmarł profesor Aleksander Koj. Trzykrotny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zmarł profesor Aleksander Koj. Trzykrotny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w czwartek 29 grudnia br. zmarł profesor Aleksander Koj, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny profesor nauk przyrodniczych, biolog i biochemik, współtwórca Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lutym przyszłego roku skończyłby 82 lata.

 

Profesor Aleksander Koj urodził się 26 lutego 1935 roku w Ganie na Opolszczyźnie. Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów przez kilkanaście lat pracował w Katedrze Chemii Fizjologicznej swojej macierzystej uczelni. Jednak na stałe swoje życie naukowe związał z Instytutem Biologii Molekularnej UJ, który powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, a w 2002 roku przekształcił się w Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. To właśnie tam Profesor prowadził pionierskie badania nad białkami ostrej fazy i reakcją komórek na stan zapalny organizmu. Autor około 200 artykułów doświadczalnych i przeglądowych poświęconych tej tematyce. Jest również współautorem dwóch znakomitych monografii książkowych The Acute Phase Response to Injury and Infection oraz Interleukin-6-type cytokines.

Za swoją pracę naukową został uhonorowany wieloma nagrodami. Do najważniejszych należą: Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (1996) oraz Nagroda Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1998). Profesor Aleksander Koj otrzymał również tytuł doktora honoris causa trzech uniwersytetów amerykańskich: Cleveland State University (1999), University of Hartford (1995), University at Buffalo (1998), a także Uniwersytetu Jagiellońskiego przed jedenastoma laty.

W chwili przejścia do Instytutu Biologii Molekularnej Profesor stał się także dydaktykiem. Przez dziesięciolecia prowadził doskonale przygotowane wykłady z biochemii, wzbudzając u studentów nieodmiennie podziw i szacunek. Sprawował opiekę nad blisko 60 magistrantami oraz wypromował 13 doktorów.

Dzięki autorytetowi, jakim cieszył się w społeczności akademickiej, profesor Aleksander Koj był wybierany do pełnienia coraz to ważniejszych funkcji. W latach 1977-1981 kierował Instytutem Biologii Molekularnej UJ. W roku 1984 został prorektorem UJ do spraw kadry naukowej i badań. Następnie aż trzykrotnie w latach 1987-1990, 1993-1996 oraz 1996-1999 przewodził Uniwersytetowi Jagiellońskiemu jako rektor . W czasie sprawowania tego urzędu wytrwale dążył do powstania III Kampusu. Dopiął celu i osobiście położył kamień węgielny w miejscu budowy nowej siedziby wydziałów przyrodniczych.

W uznaniu zasług dla Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Aleksander Koj został odznaczony medalem Merentibus.

Dla wszystkich, którzy mieli szczęście spotkać się z profesorem Aleksandrem Kojem, był wzorem rzetelności i wytrwałości w pracy naukowej oraz przykładem, jak można czerpać radość i satysfakcję z nauki.

Polecamy również
Student UJ Najmilszym Studentem Krakowa!
Uniwersytet Jagielloński gości delegację z prowincji Henan
Futsalistki z UJ zdobyły Puchar Polski
Promocje habilitacyjne Wydziału Lekarskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj