Odbyły się eliminacje do Konkursu Wiedzy o UJ

W sobotę 4 marca 2017 o 12:00 w Auditorium Maximum UJ odbyły się eliminacje do konkursu wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Wzięło w nich udział blisko 200 osób. Uczestników konkursu przywitali w imieniu Uniwersytetu prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec oraz dyrektor Muzeum UJ Collegium Maius prof. Krzysztof Stopka.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego celem jest przybliżenie historii oświaty polskiej i europejskiej poprzez historię krakowskiej Uczelni oraz osób ją tworzących. Biorący udział w Konkursie uczestnicy walczą o możliwość studiowania na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

Formuła Konkursu ciągle się rozwija. Pierwsza jego edycja miała charater regionalny i obejmowała jedynie szkoły z Podhalańskiego Związku Gmin. Z kolejnymi latami jego zasięg powiększał się, aż osiągnął poziom ogólnopolski.

Jak pisali jego organizatorzy w 2005 roku: "Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim jest jedyną tego rodzaju inicjatywą propagującą nie tylko wiedzę o Wszechnicy Krakowskiej i ofercie edukacyjnej UJ, ale również wiedzę o historii edukacji polskiej i europejskiej (...) Wychowuje dużą grupę młodzieży znającej, dzięki starannie dobranej lekturze konkursowej, znaczenie i siłę polskiej kultury i nauki. Finaliści Konkursu są dobrymi studentami, znającymi historię swojej uczelni a poprzez to historię swojego kraju".

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce