W Krakowie odsłonięto tablicę pamięci Zuzanny Ginczanki

Tablicę poświęconą pamięci tej wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, której tragiczne losy nierozerwalnie związały się z Krakowem, odsłonięto w czwartek przy ul. Mikołajskiej 26. Wmurowano ją w ścianę kamienicy, w której Zuzanna Ginczanka ukrywała się w czasie wojny i skąd została wyprowadzona przez gestapo. W uroczystości uczestniczyli m.in. prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacek Popiel i dziekan Wydziału Polonistyki prof. Renata Przybylska.

Na tablicy, wmurowanej w 100. rocznicę urodzin poetki, widnieje napis: "Zuzanna Giczanka 1917-1944. Wybitna poetka języka polskiego z wyboru. W tym domu ukrywała się, stąd wyprowadzili ją Niemcy. Rozstrzelana wiosną 1944 w KL Plaszow jako Zuzanna Gincburg."

Jak przyznała prof. Renata Przybylska, inicjatywa upamiętnienia poetki wyszła od studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Niewiele współcześnie możemy zrobić dla postaci, które tworzyły kiedyś tkankę kulturalną, literacką Krakowa i Polski. Nasza obecność pokazuje, że pamięć jest rzeczą ważną i to właśnie czułą pamięć możemy kultywować i zachować - powiedziała.

Obchody 100-lecia urodzin Zuzanny Ginczanki, organizowane przez Wydział Polonistyki UJ oraz Fundację Miasto Literatury, odbyły się 8 i 9 marca. Obejmowały one liczne wydarzenia artystyczne, literackie oraz naukowe: sesję naukową, performance poetycki Pokój Ginczanki, spotkanie Poeci i Poetki dla Ginczanki, publiczną prezentację słuchowiska o poetce i pokazy filmów.

Biografia Zuzanny Ginczanki jest głęboko naznaczona tragicznymi wojennymi przeżyciami. Już we wrześniu 1939 roku musiała uciekać do Lwowa. Gdy została zadenuncjowana przez gospodynię domu, w którym mieszkała, cudem uszła z życiem. Jej nazwisko poetka uwieczniła w jednym z wierszy - ironicznym, gorzkim świadectwie czasów wojny. W 1942 roku Zuzanna Ginczanka wyjechała do Małopolski i ukrywała się dzięki sfałszowanym dokumentom w Swoszowicach. Zdradzona przez wygląd, uciekła do Krakowa, gdzie w 1944 roku w domu przy ul. Mikołajskiej aresztowało ją gestapo. Została rozstrzelana w KL Plaszow

.
Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego