W wieku 81 lat zmarł profesor Jerzy Vetulani

Wybitny psychofarmakolog, neurobiolog i biochemik prof. Jerzy Vetulani nie żyje. Profesor zmarł w czwartek po godz. 22 w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, w którym przebywał od ponad miesiąca, po tym jak został potrącony przez samochód.

"Wczoraj wieczorem, w czwartek 2 marca 2017, podczas powrotu z pracy Jerzy Vetulani został potrącony przez samochód i odniósł poważne obrażenia. Przebywa teraz w jednym z krakowskich szpitali, jego stan jest ciężki, ale stabilny. Opiekują się nim najlepsi specjaliści. Wracał na piechotę z Instytutu Farmakologii PAN idąc swoją ulubioną trasą, którą regularnie pokonuje od kilkudziesięciu lat - ulicą Zielony Most do pętli tramwajowej w Bronowicach" - napisała tuż po zdarzeniu rodzina na jego profilu na Facebooku.

Jerzy Vetulani urodził się 21 stycznia 1936 roku w Krakowie. Profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doktor honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodz, członek honorowy Indian Academy of Neuroscience. W latach 1976-2006 był kierownikiem Zakładu Biochemii. Autor kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu, współtwórca hipotezy β-downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie biomedycyny. Popularyzator nauki, przez ponad dwie dekady redaktor naczelny czasopisma "Wszechświat".

Profesor Jerzy Vetulani przez lata związany był z Uniwersytetem Jagiellońskim. Wykładał na kierunkach medycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum oraz w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ. Profesor wielokrotnie prowadził również popularyzatorskie wykłady podczas, współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński, "Tygodnia Mózgu w Krakowie". 18 marca br. miał wygłosić odczyt Czy jesteśmy coraz bardziej agresywni?.

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii