Delegacja z Uniwersytetu w Trewirze z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

15 maja 2017 r. w Collegium Novum UJ gościła delegacja z Uniwersytetu w Trewirze, w skład której weszli prezydent uczelni prof. Michael Jäckel, koordynator współpracy z UJ prof. Alexander Bierich z Wydziału Slawistyki oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Birgit Roser.

Z przedstawicielami niemieckiej uczelni spotkali się rektor UJ prof Wojciech Nowak oraz prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec. Głównym tematem spotkania były perspektywy rozwoju wzajemnej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem w Trewirze.  Rozmawiano także m.in. o specyfice historycznej obu miast i uczelni oraz o bieżących trendach w szkolnictwie wyższym i międzynarodowej współpracy akademickiej, w tym o szansach i wyzwaniach związanych z dynamicznym rozwojem współpracy z krajami Azji Wschodniej.

W trakcie dwudniowego pobytu w Krakowie delegacja złożyła także wizytę m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej i Muzeum UJ Collegium Maius oraz w siedzibach wybranych wydziałów UJ. Przedstawiciele niemieckiej uczelni spotkali się także z prof. Piotrem Laidlerem z Zespołu ds. Internacjonalizacji UJ.

Celem wizyty delegacji z Trewiru jest poznanie Uniwersytetu Jagiellońskiego i omówienie możliwości współpracy z różnymi jednostkami UJ. Ogólnouczelniane porozumienie o współpracy naukowej pomiędzy uczelniami podpisane zostało 5 marca 2017 r. Obejmuje ono współpracę Wydziału Polonistyki, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ z Uniwerstytetem w Trewirze, obejmującą m.in. wymianę kadry akademickiej.

Uniwersytet w Trewirze powstał w roku 1473. Zamknięty przez administrację Napoleona Bonaparte w 1798 r., został ponownie otwarty w roku 1970. Obecnie liczy 14 tys. studentów i specjalizuje się głównie w naukach humanistycznych i społecznych.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim