Prof. Jan W. Tkaczyński zwycięzcą konkursu Uniwersytetu Europejskiego Viadrina

Prof. dr hab. Jan W. Tkaczyński wygrał w międzynarodowym konkursie na stanowisko profesora w Uniwersytecie Europejskim Viadrina (Europa-Universität-Viadrina) we Frankfurcie. Profesor jest kierownikiem Katedry Systemu Politycznego Unii Europejskiej Instytut Europeistyki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Uniwersytet Europejski Viadrina został założony 15 lipca 1991 roku, we wrześniu 1991 roku uroczyście otwarty i 19 października 1992 rozpoczął swój pierwszy rok akademicki. Uczelnia nawiązuje do historii pierwszego brandenburskiego uniwersytetu krajowego – Universitas Francofurtensis (od 1506 do 1811) i kontynuuje jego tradycje. Stary uniwersytet nadodrzański był znaczącą placówką edukacyjną w brandenbursko-pruskim państwie urzędniczym. W okresie swojego rozkwitu Viadrina była ośrodkiem humanizmu i oświecenia, awangardowym uniwersytetem w Europie na wschód od Łaby i wysuniętą na wschód placówką postępowych nauk. Universitas Francofurtensis zamknęła swoje podwoje w 1811 roku, usunięta w cień przez założony w 1810 roku Uniwersytet Berliński. W czasie zmian 1989 roku lokalna społeczność Frankfurtu wyraziła życzenie przywrócenia miastu Viadriny. Obecnie Uniwersytet Europejski Viadrina jest ośrodkiem zajmującym się problematyką dzisiejszej i jutrzejszej Europy, pełni rolę pomostu między Wschodem i Zachodem.

Data opublikowania: 06.02.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka