Nagroda za pracę magisterską o opiece nad osobami starszymi

Aleksandra Piłat z Instytutu Socjologii UJ została laureatką Konkursu Naukowego im. prof. Jerzego Piotrowskiego i otrzymała nagrodę w kategorii „najlepsze prace magisterskie” z obszaru gerontologii społecznej. Tytuł wyróżnionej pracy, napisanej pod kierunkiem prof. Krystyny Slany, to „Nieformalni opiekunowie osób starszych. Perspektywa genderowa”.

Konkurs został ogłoszony przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Polskie Towarzystwo Gerontologiczne jest organizacją non-profit gerontologów, geriatrów i innych profesjonalistów, którzy poświęcają się sprawie poprawy zdrowia i jakości życia oraz niezależności ludzi starszych. Jest najważniejszym i interdyscyplinarnym stowarzyszeniem naukowców i praktyków, organizatorów ochrony zdrowia i pomocy społecznej, których łączy wspólne dążenie do rozwijania i upowszechniania wiedzy o starości i starzeniu, edukacji gerontologicznej i poprawy jakości życia osób starszych.

Autorka o swojej pracy:

Europa staje obecnie przed wyzwaniem zwiększającej się liczby osób starszych wymagających opieki oraz zmniejszającej się liczby ich potencjalnych opiekunów. Jest to zjawisko szczególnie trudne w Polsce. Ze względu na brak rozwiązań systemowych, ale także na tradycję i kulturę narodową, opieka w Polsce organizowana jest przede wszystkim w sferze prywatnej. Obowiązek opieki dotyczy najbliższych członków rodziny, głównie kobiet. To właśnie one stają się już nie podwójnie, ale wręcz potrójnie obciążone; opiekując się dziećmi lub wnukami oraz osobami starszymi (współmałżonkami, rodzicami, teściami) i wykonując równocześnie obowiązki związane z ich życiem zawodowym. Sytuacja ta powoduje, że część obowiązków opiekuńczych muszą przejąć mężczyźni. Coraz częściej obowiązkiem opieki dzielą się również współmałżonkowie. Pojawiają się też sytuacje, w których to mężczyźni pełnią rolę opiekuna nieformalnego, często w wymiarze całodobowym.

W pracy „Nieformalni opiekunowie osób starszych. Perspektywa genderowa” skupiłam się na zdiagnozowaniu sytuacji, w jakiej znaleźli się opiekunowie osób starszych, strategiach radzenia sobie z opieką oraz systemach wsparcia, z jakich korzystają. Jednak głównym celem mojego badania było określenie różnic w pojmowaniu i sprawowaniu opieki nad osobami zależnymi przez kobiety i mężczyzn.

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii