Uniwersytecki projekt otrzyma ponad 38 milionów zł dofinansowania

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu dla największych polskich uczelni wyższych. Jednym z jego beneficjentów został UJ, a projekt „ZintegrUJ - Kompleksowy Program Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego” dostanie ponad 38 mln zł dofinansowania.

Celem konkursu na Zintegrowane Programy Uczelni jest dostosowanie i realizacja programów kształcenia do potrzeb społeczno-gospodarczych, podnoszenie kompetencji studentów, tworzenie i realizacja wysokiej jakości programów stażowych, studiów doktoranckich oraz podnoszenie kompetencji dydaktycznych uczelnianych kadr, a także wspieranie świadczenia wysokiej jakości usług przez jednostki działające w strukturze uczelni na przykład akademickie biura karier.

W konkursie mogły brać udział największe i najsilniejsze uczelnie, kształcące co najmniej 20 tys. studentów, które mogą pochwalić się oceną parametryczną na poziomie A lub A+ na większości swoich wydziałów.

– Liczymy na to, że te środki pozwolą młodym naukowcom rozwijać swoje zainteresowania badawcze i zdobyć nowe umiejętności, a w konsekwencji stać się wysoko wykwalifikowaną kadrą, która będzie stanowić o sile innowacyjnej gospodarki – mówił 4 grudnia br. dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski, podczas ogłoszenia wyników konkursu.

Nowoczesna gospodarka musi być ściśle sprzężona z systemem szkolnictwa. Podejmujemy szereg działań podnoszących kwalifikacje uczelnianych kadr i studentów, bo to ci młodzi ludzie będą niebawem pracować nad technologiami, które mają szansę zrewolucjonizować naszą codzienność – powiedział z kolei minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Budżet konkursu wynosił 250 mln zł, ale wysoki poziom wniosków sprawił, że NCBR podjęło decyzję o zwiększeniu konkursowej alokacji. Ostatecznie 10 nagrodzonych projektów otrzyma ponad 357 mln zł dofinansowania. Dzięki realizacji nagrodzonych projektów skorzysta ponad 37 tys. osób.

Projekt „ZintegrUJ - Kompleksowy Program Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego” będzie realizowany od stycznia 2018 do końca 2021 roku i zakłada między innymi umiędzynarodowienie oferty dydaktycznej UJ poprzez utworzenie nowych specjalności, nowych ścieżek kształcenia i nowych kierunków studiów w języku obcym, rozbudowanie oferty dydaktycznej poprzez wprowadzenie nowych modułów kształcenia nieobjętych planem studiów, włączenie wykładowców z zagranicy w realizację zajęć dydaktycznych, interdyscyplinarny program wsparcia dla studiów doktoranckich w języku angielskim, a także programy rozwoju kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich UJ oraz programy rozwoju kadr zarządzających i administracyjnych uczelni.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski

Więcej informacji o wynikach konkursu
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską