перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

UJ świętuje jubileusz 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie

UJ świętuje jubileusz 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie

W 1888 roku Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie uzyskało decyzją Ministra Wyznań i Oświecenia Publicznego CK Austrii status uczelni wyższej. Data ta wyznacza czas rozpoczęcia działalności dzisiejszej Akademii Muzycznej, pozwalając uroczyście świętować 130. rocznicę jej powstania. W inauguracyjnych obchodach uczestniczył rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.


Pierwsze jubileuszowe wydarzenia odbyły się w ubiegły weekend. Punktem kulminacyjnym był koncert galowy w Filharmonii Krakowskiej. Na jego program złożyły się utwory kompozytorów związanych z miastem: Magnificat Mikołaja Zieleńskiego, poemat W Tatrach Władysława Żeleńskiego i Polimorfie Krzysztofa Pendereckiego.

Z okazji 130. rocznicy istnienia profesor Wojciech Nowak przekazał na ręce rektora AM prof. Stanisława Krawczyńskiego, jako dar Uniwersytetu Jagiellońskiego, faksymile rękopiśmiennej partytury opery Wolfganga Amadeusza Mozarta Wesele Figara, której premiera odbyła się 1 maja 1786 roku w Wiedniu. Wydawnictwo składa się z 3 oprawionych w półskórek i płótno tomów. Pierwszy i drugi stanowią faksymile autografu W. A. Mozarta. Tom III to komentarz edytorski. Autograf rękopisu partytury tego dzieła jest przechowywany w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

„Krakowska Akademia Muzyczna wyrosła na gruncie pięknych tradycji. Niezmiennie od lat cieszy się zasłużoną opinią kuźni talentów muzycznych i wokalnych, swoją zróżnicowaną, bogatą ofertą edukacyjną przyciąga zdolną młodzież, wysokiej klasy nauczycieli akademickich oraz artystów. Akademia Muzyczna w Krakowie to dziś renomowana marka, o walorach znanych nie tylko na gruncie rodzimym, ale również poza granicami Polski, a krakowskie środowisko muzyczne wywodzące się lub mające związki z Państwa Uczelnią to wyjątkowo rozpoznawalne gremium. To wielki potencjał krakowskiego ośrodka i szansa na jeszcze trwalsze umocnienie Uczelni nie tylko w środowisku akademickim, ale i w polskim oraz światowym życiu artystycznym” - napisał w dołączonym liście gratulacyjnym rektor UJ.

Krakowska Akademia Muzyczna jest jedną z najstarszych uczelni muzycznych w Polsce i Europie. Powstała jako Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie założone dzięki staraniom księżnej Marceliny Czartoryskiej i Władysława Żeleńskiego w lutym 1888 roku. Jej misją od początku istnienia jest kształcenie muzyków-humanistów w szerokim kontekście kultury muzycznej i sztuki, w myśl dewizy Per academiam ad astra poprzez: uczenie rzemiosła - warsztatu muzycznego w relacji mistrz - uczeń; wszechstronne rozwijanie uzdolnień i talentów; uwrażliwianie na piękno, w którym spotykają się tradycja i nowoczesność, przeszłość i teraźniejszość; otwieranie na różne formy kulturalnej działalności, w tym także kulturotwórczej czy kształtowanie artystycznego smaku i umiejętności wartościowania zjawisk w kulturze.

Dzisiejsza Akademia Muzyczna posiada w swym gronie znanych w świecie pedagogów, jak prof. Krzysztof Penderecki, prof. Kaja Danczowska, prof. Ewa Bukojemska, prof. Joachim Grubich, prof. Elżbieta Stefańska i wielu innych, którzy przyciągają do jej murów najzdolniejszych młodych muzyków. Kształci ponad 600 studentów z Polski oraz około 50 w ramach wymiany międzynarodowej. Poza nauką gry na instrumentach szkoli przyszłych kompozytorów, dyrygentów oraz teoretyków muzyki. Akademia od 1993 roku mieści się przy ul. św. Tomasza 43, ale władze uczelni planują budowę nowej siedziby, która miałaby powstać na krakowskich Grzegórzkach.

рекомендовано
Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту