O gender w fizyce. Jak zwiększyć liczbę kobiet w naukach ścisłych?

W Dzień Kobiet na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ zorganizowano konferencję naukową "Dni gender w fizyce". Było to 11. wydarzenie z cyklu spotkań realizowanych w ramach projektu GENERA (Gender Equality Network in the European Research Area) finansowanego z programu Horyzont 2020. Wcześniej podobne dni dotyczące równości płci w fizyce odbywały się w Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii Niemczech, Rumunii, Szwajcarii i we Włoszech.

Celem konferencji "Dni gender w fizyce" jest podnoszenie świadomości na temat równości płci w naukach ścisłych wśród społeczności badaczek i badaczy, kadry zarządzającej jednostkami badawczymi, a także instytucji zajmujących się finansowaniem badaniem. Spotkanie zorganizowane w Uniwersytecie Jagiellońskim służyło przede wszystkim prezentacji wyników badań z projektu GENERA oraz dyskusji z ekspertami i ekspertkami na temat możliwych rozwiązań wzmacniających równość płci.

Konferencję otworzył prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, który podziękował za zorganizowanie tego ważnego wydarzenia oraz przeprowadzenie przez socjologiczny zespół projektu badań dotyczących ścieżek kariery zawodowej fizyczek i fizyków oraz ich postaw wobec nierówności płci w nauce. W przemówieniu zwrócił uwagę m.in. na występujące wciąż kontrowersje pojawiające się wokół tematyki równości płci.

- Uważam, że ta konferencja ma głęboki sens, a dowodem niech będą między innymi nieprzychylne komentarze w sieci towarzyszące jej organizacji. Nie jestem zwolennikiem ignorancji wyrażonej w tych wypowiedziach. Dopóki zatem konferencje na temat równości płci w nauce, a szczególnie w mojej dziedzinie - w fizyce - będą budziły tak silne emocje, będziemy je organizować. Będziemy to robić tak długo, aż ten temat nie stanie się równie nudny jak Higgs, ciało stałe albo fale grawitacyjne - powiedział prof. Stanisław Kistryn.

Założenia projektu GENERA przedstawił jego koordynator dr Thomas Berghoefer, reprezentujący Deutsches Elektronen-Synchrotron w Niemczech. Zwrócił uwagę, że projekt zrodził się na gruncie fizyki i został stworzony dla fizyki (from physics for physics). Jest odpowiedzią na nierówności płci w fizyce dostrzegane przez osoby prowadzące badania naukowe w tej dziedzinie, a jego zamierzeniem jest wspieranie instytucji badawczych w dokonywaniu zmian systemowych, głównie poprzez implementację planów równości płci.

Rezultaty badań przeprowadzonych w ramach projektu GENERA omówiły badaczki z Instytutu Socjologii UJ - dr Paulina Sekuła, dr Ewa Krzaklewska, dr Justyna Struzik i Ewelina Ciaputa. Wyniki ich prac prezentujemy poniżej. W drugiej części konferencji odbył się panel dotyczący dobrych praktyk z zakresu równości płci w edukacji i nauce, podczas którego dyskutowano m.in. o warunkach niezbędnych, aby zatrzymać kobiety w nauce i dziedzinach, w jakich należałoby wprowadzić rozwiązania na rzecz równości płci.

pptx
Czy fizyka ma płeć?