Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Władze UJ uczestniczyły w obchodach jubileuszu Uniwersytetu Karola

Władze UJ uczestniczyły w obchodach jubileuszu Uniwersytetu Karola

W 1348 roku król Czech Karol IV Luksemburski założył w Pradze uczelnię wyższą. Data ta wyznacza czas rozpoczęcia działalności dzisiejszego Uniwersytetu Karola - najstarszej uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej - pozwalając uroczyście świętować 670. rocznicę jej powstania. Na jubileuszowe obchody udała się delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego z rektorem Wojciechem Nowakiem na czele.


Jubileuszowa gala odbyła się w czwartek 5 kwietnia w Carolinium Uniwersytetu Karola w Pradze. Najstarszą polską uczelnię na tej uroczystości reprezentowali: rektor prof. Wojciech Nowak oraz prorektorzy - prof. Armen Edigarian i prof. Dorota Malec.

Z okazji 670. rocznicy istnienia rektor UJ prof. Wojciech Nowak przekazał na ręce rektora Uniwersytetu Karola prof. Tomáša Zimy adres gratulacyjny oraz replikę datowanego na pierwszą połowę XVI wieku Złotego Globusa Jagiellońskiego. Oryginał pochodzi prawdopodobnie z północnych Włoch lub południa Francji i jest przechowywany w Collegium Maius UJ. Wewnątrz jego sfery armilarnej widnieje jedno z pierwszych przedstawień Ameryki w historii kartografii globusowej.

W dołączonym liście gratulacyjnym rektor UJ przypomniał że krakowską i praską uczelnią łączą nie tylko nieodległe daty założenia, lecz także królowa Jadwiga, założycielka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która podjęła znaczące działania w zakresie kultury i edukacji. Na Uniwersytecie Karola ufundowała m.in. na szkołę dla duchowieństwa przybywającego z Litwy oraz bursę dla studentów polskich i litewskich. Monarchini gościła również w Krakowie profesorów prawa i teologii z Czech, pokładając w nich nadzieję na przyszły rozwój naszej uczelni.

"Serdecznie gratuluję Uniwersytetowi Karola tego niezwykłego Jubileuszu, podkreślając, że znakomicie wypełnia on swoją misję, którą można wyrazić słowami 'Ipsa scientia potestas est' (Wiedza to potęga). Niech ten rok jubileuszowy umocni i pomnoży wszystko, czego udało się dokonać praskiej almae matris. Vivat Academia, Vivant Professores!" - czytamy w dalszej części adresu gratulacyjnego.

Uniwersytet Karola został założony 7 kwietnia 1348 roku przez króla Czech Karola IV Luksemburskiego. Uczelnię zorganizowano na wzór Uniwersytetu Paryskiego. Początkowo miał 4 wydziały: sztuk wyzwolonych, medycyny, prawa i teologii. Znaczącą rolę w dziejach uniwersytetu odegrali husyci. Ich przywódca Jan Hus był tutejszym wykładowcą i rektorem, dzięki któremu już w XV wieku Praga była jednym z najaktywniejszych ośrodków życia umysłowego w Europie. W II poł. XVII wieku uczelnię przekształcono w akademię jezuicką. W 1773 roku po kasacie zakonu stała się uniwersytetem niemieckim. Ponieważ pod koniec XIX w. wzrosły wpływy czeskie, uczelnię podzielono na 2 odrębne uniwersytety - czeski i niemiecki, które współistniały do 1939 roku, kiedy działalność praskiego uniwersytetu zawieszono. Uniwersytet Karola wznowił ją po II wojnie światowej. Swoją obecną nazwę otrzymał w 1920 roku i uznano go za prawnego kontynuatora średniowiecznego poprzednika.

Dzisiejszy Uniwersytet Karola składa się z 17 wydziałów, w tym dwóch zamiejscowych w Pilźnie i Hradec Kralove, na których kształci się prawie 50 tys. studentów. Praska uczelnia jest wiodącym ośrodkiem naukowym w Czechach. Prowadzi badania na poziomie międzynarodowym i współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi z zagranicy.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Widok zawartości stron Widok zawartości stron