Próbna matura z chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim

Aula Auditorium Maximum w sobotnie przedpołudnie wypełniła się po brzegi. Tegoroczni maturzyści, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z chemii przed majowym egzaminem dojrzałości, mogli napisać maturę próbną. Wydarzenie zorganizowały wspólnie Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i „Dziennik Polski”.

„Próbna matura z chemii” odbyła się już po raz trzeci, a jej pomysłodawcami są: doktor Karol Dudek-Różycki i doktor Michał Płotek z Wydziału Chemii UJ oraz Tomasz Wichur z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Wymienieni naukowcy są również autorami pytań do matury próbnej.

Maturzystów przywitali i życzyli im powodzenia na egzaminach rektor UJ prof. Wojciech Nowak, dziekan Wydziału Chemii UJ prof. Piotr Kuśtrowski oraz prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Chemii UJ dr hab. Andrzej Eilmes

Zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy próbnej matury były przygotowane w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadały tym pojawiającym się na prawdziwym egzaminie. – Na rynku dostępne są różnorodne formy matur próbnych publikowanych przez rozmaite wydawnictwa, ale od nauczycieli wiemy, że nie odzwierciedlają one standardów ustalonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną – mówi dr Karol Dudek-Różycki.

W ubiegłym roku ponad 600 maturzystów postanowiło sprawdzić swoją wiedzę chemiczną przed egzaminem dojrzałości, a w tym roku zarejestrowało się  blisko 1000 osób. Udział w nim jest bezpłatny. – Zadania na próbnym egzaminie w pełni odzwierciedlają podstawę programową kształcenia ogólnego do IV etapu edukacyjnego dla przedmiotu chemia, a więc swoisty zakres materiału koniecznego do opanowania przed egzaminem maturalnym. Żadne z pytań nie jest przypadkowe, każde z nich mogłoby się pojawić na egzaminie majowym – podkreśla dr Karol Dudek-Różycki. Swoje siły mogli 7 kwietnia br. sprawdzić nie tylko tegoroczni maturzyści, ale także uczniowie drugich klas liceów, których testy nie uwzględniały pytań z zakresu chemii organicznej.

To niejedyna inicjatywa Wydział Chemii UJ dedykowana maturzystom. Uniwersyteccy naukowcy organizują również całoroczny kurs dla maturzystów, a także warsztaty „Ostatni Dzwonek przed Maturą”. To 10 spotkań tematycznych, podczas których omawiany jest cały zakres materiału obowiązujący na egzaminie maturalnym z chemii. Warsztaty odbywają się w soboty w budynku Wydziału Chemii UJ (ul. Gronostajowa 2). Ponadto dla tych, którzy jeszcze raz chcą powtórzyć całość materiału chemicy organizują 14 i 15 kwietnia br. weekendowe warsztaty maturalne. Są jeszcze wolne miejsca. Szczegóły tutaj.

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP