Nagroda im. Lwa Sapiehy dla białoruskiego literaturoznawcy

Dr hab. Aleksandr Feduta został uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Lwa Sapiehy. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 4 kwietnia br. na Uniwersytecie Warszawskim. Uniwersytet Jagielloński jest – obok Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – jednym z fundatorów nagrody.

Nagroda ma na celu honorowanie wybitnych zasług w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi, uwzględniającej najlepsze tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jej laureaci otrzymują stypendium, odwiedzają też uniwersytety fundatorów nagrody, gdzie prowadzą badania naukowe oraz wykłady na tematy związane z historią lub współczesnością Białorusi.

Dr hab. Aleksandr Feduta to białoruski literaturoznawca i politolog. Urodził się w 1964 r. w Grodnie. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały w Grodnie. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Europejskiego Instytutu Humanistycznego w Wilnie. Doktorat z zakresu historii literatury rosyjskiej obronił w 1997 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Jelcu (Federacja Rosyjska). W 2017 roku uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Jest uznanym badaczem polsko-białoruskich oraz białorusko-rosyjskich stosunków historycznych i literackich. Zajmuje się historią kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz w Wielkim Księstwie Litewskim. Jest autorem książek m.in.: Polacy w Petersburgu w pierwszej połowie XIX wieku oraz „Kim byś nie był, mój czytelniku…” Problem czytelnika w literaturze epoki puszkinowskiej. Aleksander Feduta jest trzynastym laureatem Nagrody im. Lwa Sapiehy.

Fot. Studium Europy Wschodniej UW

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR