Wystartował cykl interesujących wykładów dla osób niewidomych

"Kraków mniej znany" to nowy cykl wykładów dla osób niewidomych i słabowidzących, które raz w miesiącu będą odbywać się w różnych częściach miasta. Inauguracyjne spotkanie w klasztorze oo. Karmelitów na Piasku poświęcone było starodrukom. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Inauguracyjny wykład Podróż w świat dawnych ksiąg i rękopisów wygłosił dr Szymon Sułecki, wybitny znawca dziejów książki rękopiśmiennej i drukowanej. Spotkanie odbyło się we wtorek 10 kwietnia w klasztorze oo. Karmelitów na Piasku przy ulicy Karmelickiej 19. Prelegent przybliżył dzieje książki drukowanej. Omówione zostały etapy powstawania książki, techniki zszywania, historia opraw oraz tego, co można w nich czasem znaleźć - tzw. makulatury pergaminowej. Uczestnicy poznali starodruki z wypukłymi oprawami, żeby mogli wyczuć wszystkie elementy, z których je stworzono jak guzy, klamry i zapięcia. Dodatkowo zapoznali się z wybranymi przepisami bibliotecznymi obowiązującymi w klasztorze, których fragmenty wydrukowano w brajlu.

- Przed kilkoma laty miałem przyjemność przybliżyć osobom niewidomym historię starodruków i zauważyłem, że było to dla nich coś nowego. Poprzez dotyk mogli poznać budowę starych książek, strukturę dawnego papieru i porównać to z pergaminem. Stąd pomysł na taki wykład i dlatego poprosiłem dr. Szymona Sułeckiego, archiwistę i bibliotekarza pracującego w klasztorze oo. Karmelitów na Piasku, który jest znawcą tej tematyki - wyjaśnia dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ, pomysłodawca cyklu wykładów.

Kolejny wykład odbędzie się w maju w forcie Luneta Warszawska, w którym w latach 1945-1946 mieściło się więzienie UB. Zachowane inskrypcje na ścianach, oryginalne drzwi oraz pomieszczenie dawnego karceru zobrazują, jak wyglądał ten zakład karny. Marzeniem dr. Szymborskiego jest również wydrukowanie planu fortu w formacie 3D. Podczas spotkania przybliżona zostanie historia więziennictwa od czasów średniowiecza i architektury fortecznej Krakowa.

Jeśli kwietniowe i majowe wykłady będą cieszyć się dużym zainteresowaniem niewidomych mieszkańców Krakowa i Małopolski, w następnych miesiącach zostaną zorganizowane m.in. w Muzeum 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej, placówkach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, schronach obrony przeciwlotniczej pod pl. Inwalidów czy na kopcu Kościuszki. Zapowiedzi poszczególnych spotkań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Według danych Polskiego Związku Niewidomych Okręg Małopolski, w regionie zrzeszonych jest ok. 3,5 tysiąca osób niepełnosprawnych z tytułu wady wzroku stopnia znacznego i umiarkowanego. Są to osoby, które urodziły się niewidome, utraciły wzrok w wyniku wypadków losowych lub postępującej choroby. Są również takie, które z powodu nieuleczalnych schorzeń, w niedługim czasie utracą resztki wzroku i staną się osobami zupełnie niewidomymi.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską