Światowej sławy urolodzy zobaczyli operację w Szpitalu Uniwersyteckim

Katedra i Klinika UJ CM znalazła się w gronie najbardziej prestiżowych ośrodków urologicznych wybranych do zaprezentowania swoich technik operacyjnych w ramach 2. edycji SIU LIVE. Przeprowadzony 6 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zabieg laparoskopowej totalnej histerektomii z sakrokolpopeksją mogli na żywo obejrzeć uczestnicy kongresu z całego świata.

SIU LIVE to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym. W trakcie trwającego 2 dni spotkania pokazano aż 59 operacji przeprowadzonych w najlepszych ośrodkach urologicznych na świecie wskazanych przez europejskie i amerykańskie towarzystwa naukowe. Relacje na żywo mogli obejrzeć zarówno goście kongresu w Rzymie, jak i wszyscy zainteresowani mający możliwość śledzenia przebiegu operacji w internecie. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy uczestnik mógł porozmawiać z chirurgami urologami na żywo, zadać pytanie i komentować online. To nowatorski sposób edukacji bez ryzyka klinicznego.

Klinika Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oferuje kompletny zakres świadczeń urologicznych w dziedzinie urologii dorosłych. W ośrodku przeprowadza się wszystkie zabiegi z dziedziny uroonkologii oraz zabiegi związane ze schorzeniami nienowotworowymi. Ośrodek specjalizuje się w technikach małoinwazyjnych, czyli laparoskopowym i endoskopowym leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego, raka nerki i pęcherza moczowego.

W klinice prowadzone są projekty dotyczące zarówno samej urologii, jak i interdyscyplinarne i w przeważającej mierze skupiają się wokół uroonkologii oceniającej zależności pomiędzy niekorzystnymi czynnikami wynikającymi z metabolizmu i przemiany materii a ryzykiem występowania nowotworu. Te wielodyscyplinarne badania prowadzone są z zakładami biochemii klinicznej oraz patologii i chirurgii. Dotyczą one także wpływu otyłości na rozwój raka i implementacji nowych rozwiązań technologicznych, które wpływają na poprawę jakości chirurgii.

Przypominamy, że w ubiegłym roku Katedra i Klinika Urologii UJ CM została uznana za najbardziej pożądane miejsce pracy wśród urologów w plebiscycie czasopisma "MedicalTribune". W głosowaniu wzięli udział lekarze z całego kraju.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską