Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Podobnie jak astrofizyka to spojrzenie fizyka na gwiazdy, tak biofizyka to spojrzenie fizyka na biologię. Biofizyka stara się zrozumieć, jak prawa rządzące materią i energią działają w układach żywych. Innymi słowy, biofizyka stosuje zasady, teorie i metody fizyczne do zrozumienia biologii. Jest to dziedzina interdyscyplinarna, w ramach której spotykają się fizyka, chemia, biologia i matematyka. Program studiów I stopnia Biofizyki molekularnej i komórkowej zapewnia zdobycie wiedzy i umiejętności zarówno z dziedziny biologii jak i biofizyki.

Biofizyka molekularna i komórkowa na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ to kierunek dla osób zainteresowanych biologią, a przy tym lubiących przedmioty ścisłe: matematykę i fizykę. Ponieważ taka kombinacja zainteresowań nie zdarza się często, program przewiduje zajęcia wyrównawcze z matematyki oraz z fizyki w ciągu pierwszego semestru. Przygotowanie to pozwoli brać udział w dalszych, bardziej zaawansowanych kursach.

Kierunek: biofizyka molekularna i komórkowa
Poziom studiów: pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarne
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ
Język wykładowy: polski

O programie studiów

Biofizyka molekularna i komórkowa (BIOMIK) to studia silnie osadzone w naukach biologicznych, z dużą dozą fizyki. Współczesna biologia wymaga interdyscyplinarnego podejścia zarówno od strony zaawansowanych metod badania obiektów biologicznych, interpretacji i analizy danych, symulacji komputerowych czy modelowania procesów biologicznych. Program studiów I stopnia BIOMIK dobrze wpisuje się w takie zapotrzebowanie, zapewniając zdobycie wiedzy i umiejętności zarówno z dziedziny biologii, jak i biofizyki. W grupie przedmiotów podstawowych znajdują się kursy budujące ogólną wiedzę: umożliwiające rozumienie procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych w przyrodzie oraz stosowanie formalizmu matematycznego do ich opisu. W ramach kursów specjalistycznych studenci uzyskają teoretyczną i praktyczną wiedzę dotyczącą badania procesów molekularnych w układach żywych. Mocnym punktem propozycji programowej kierunku jest szereg kursów rozwijających kompetencje cyfrowe, począwszy od umiejętności korzystania ze specjalistycznego oprogramowania naukowego, a skończywszy na projektowaniu algorytmów i programów do modelowania numerycznego różnych zjawisk. Dopełnieniem kształcenia na kierunku „biofizyka molekularna i komórkowa” jest propozycja dedykowanego kursu z zakresu bioetyki, dzięki któremu absolwent będzie potrafił zidentyfikować konkretne etyczne i bioetyczne problemy we współczesnych naukach biologicznych.

Profil absolwenta

Absolwenci studiów I stopnia Biofizyka molekularna i komórkowa będą posiadać umiejętności wymagane do podjęcia pracy w działach wdrożeniowych i badawczych przedsiębiorstw z branży biotechnologicznej, farmaceutycznej, związanych z ochroną środowiska lub ochroną zdrowia, a także komercyjnych i niekomercyjnych laboratoriach wzorcowych oraz diagnostycznych. Zatrudnienie absolwenta jest również możliwe w niekomercyjnych instytucjach naukowo-badawczych lub naukowo-technicznych zajmujących się dziedzinami pokrewnymi biologii molekularnej lub na pograniczu nauk biologicznych i fizyczno-informatycznych.

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora