Dr Krzysztof Strzałka nowym ambasadorem w Republice Słowackiej

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wręczył we wtorek nominacje nowym ambasadorom. Nasz kraj w Republice Słowackiej będzie reprezentować dr Krzysztof Strzałka, wieloletni pracownik naukowy Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (WSMiP UJ).

Dr Krzysztof Strzałka jest politologiem, historykiem i dyplomatą. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Historyczny) oraz Uniwersytetu Rzymskiego "La Sapienza" (Wydział Nauk Politycznych). Jego główne obszary zainteresowań to dyplomacja i polityka międzynarodowa Stolicy Apostolskiej, polityka europejska i dyplomacja Włoch, koordynacja polityki europejskiej w krajach Unii Europejskiej, dyplomacja współczesna, historia dyplomacji, religie i wyznania w polityce międzynarodowej. W Instytucie Europeistyki UJ i innych instytutach WSMiP UJ prowadzi m.in. zajęcia: Polityka zagraniczna Polski po 1918 r., Protokół dyplomatyczny i etykieta współczesna, Dyplomacja współczesna, Historia dyplomacji i Negocjacje międzynarodowe.

Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Lanckorońskich z Brzezia, rządu włoskiego oraz NATO. Współpracuje z uniwersytetami włoskimi i brytyjskimi. Autor monografii i kilkudziesięciu publikacji.

Od 2000 roku związany z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Pełnił m.in. funkcję I sekretarza ambasady RP w Rzymie, radcy w Departamencie Europy oraz konsula generalnego RP w Mediolanie.

Fot. Tymon Markowski / MSZ

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka