Nowoczesna aparatura dla Zakładu Diagnostyki Patomorfologicznej

Zakład Diagnostyki Patomorfologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie może poszczycić się nowym sprzętem zakupionym w ramach programu "Wzmocnienie potencjału jednostek Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w obszarze diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych". Aparatura spełnia światowe standardy, pozwala na uzyskanie lepszej jakości preparatów oraz eliminację błędów przy oznaczaniu próbek.

Nowy sprzęt pozwoli na wdrożenie w szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych oraz zautomatyzowanie pracy w Pracowni Histopatologicznej. W ramach programu zakupiono m.in. specjalistyczne drukarki do oznaczania kasetek z materiałem i preparatów, mikrotomy, kriostat, procesory tkankowe czy nowy hybrydyzator.

- Drukarka laserowa do oznaczania plastikowych kasetek drukuje kody QR oraz numery dla poszczególnych próbek. Pozwala to na odczytanie danych pacjenta, tak aby mógł on zostać rozpoznany w systemie komputerowym oraz eliminuje błędy podczas oznaczania wycinków. Do Pracowni Histopatologicznej zostały zakupione również drukarki do szkiełek, które drukują szkiełka z tym samym numerem i kodem oznaczenia próbki co na plastikowej kasetce. Wcześniej preparaty były opisywane ręcznie przez pracowników. Teraz zrobi to za nich maszyna - tłumaczy dr n. med. Joanna Szpor, kierownik Zakładu Diagnostyki Patomorfologicznej Szpitala Uniwersyteckiego.

Do jednostki trafił nowy kriostat, dzięki któremu można uzyskać preparaty o wiele lepszej jakości oraz 2 nowe procesory tkankowe. Ich niebywałą zaletą jest fakt, że czasie swojej pracy eliminują kontakt pracownika z niebezpiecznymi substancjami oraz barwiarkę zintegrowaną z nakrywarką.

- Wiele z czynności przez lata było wykonywane ręcznie. Idziemy w kierunku światowych standardów, a nowy sprzęt pozwoli na zautomatyzowanie pracy. To większy komfort i pierwszy krok w stronę informatyzacji Zakładu Diagnostyki Patomorfologicznej - dodaje dr n. med. Joanna Szpor i zapewnia, że w przyszłości Szpital Uniwersytecki planuje wdrożyć zintegrowany system informatyczny, który pozwoli na śledzenie obiegu materiału pacjenta w kierowanej przez nią jednostce.

W ramach programu "Wzmocnienie potencjału jednostek Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w obszarze diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych" realizowanego w latach 2017-2018 placówka otrzymała ze środków Unii Europejskiej prawie 11,4 mln zł oraz dofinansowanie wkładu własnego z Ministerstwa Zdrowia w wysokości ponad 2 mln zł.

Zakład Diagnostyki Patomorfologicznej jest jednym z największych laboratoriów patomorfologicznych w Polsce. Wykonuje się w nim badania histopatologiczne, cytologiczne, śródoperacyjne, immunohistochemiczne i immunofluorescencyjne, ultrastrukturalne oraz sekcyjne na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego i innych jednostek lub osób, które zwracają się z taką potrzebą. Pracujący w nim lekarze patomorfolodzy to uznani specjaliści o najwyższych kwalifikacjach. Ich wieloletnie doświadczenie i zaangażowanie zapewniają wysoki standard świadczonych usług diagnostycznych.

Mikrotom z torem wodnym z widocznymi ukrojonymi skrawkami materiału pacjenta
oraz szkiełkiem oznaczonym numerem i kodem

Drukarka do szkiełek / fot. Materiały prasowe Szpitala Uniwersyteckiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego