Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Konfucjusza wkrótce w nowej siedzibie [WIZUALIZACJE]

Instytut Konfucjusza wkrótce w nowej siedzibie [WIZUALIZACJE]

Na początku przyszłego roku Instytut Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzi się do nowej siedziby. Dla pracowników, i słuchaczy studentów będzie to nie tylko zmiana adresu, ale przede wszystkim diametralna poprawa warunków pracy i kształcenia. W przyszłej lokalizacji trwają obecnie intensywne prace remontowe.


W pochodzącym z lat 60. XX wieku budynku przy ul. Oleandry 2a od kilku miesięcy uwijają się pracownicy Budimexu, głównego wykonawcy robót. Przez lata mieścił się w nim Instytut Nauk Geologicznych UJ, który w połowie ub. roku przeniósł się do nowoczesnego gmachu na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ. Zakres modernizacji przewiduje m.in. wzmocnienie stropów, budowę nowej klatki schodowej i szybu windowego, wymianę wszystkich instalacji, stolarki drzwiowej i okiennej, a także wyburzenie wewnętrznych ścian murowanych, które zastąpią płyty gipsowo-kartonowe.

Budynek będzie przebudowany z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażony zostanie w system zarządzania BMS, ważny element inteligentnego budownictwa. To zintegrowany system, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu.

Do 4-kondygnacyjnego budynku o powierzchni użytkowej 2 tys. m kw. i kubaturze 8,6 tys. m sz. przeprowadzi się nie tylko Instytut Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ. Swoją siedzibę zamierza przenieść tu również Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. W obiekcie znajdą się sale dydaktyczne, laboratorium językowe, biura dla pracowników oraz aula, której dotąd tu nie było. Pomieści ona 126 osób i będzie ją można podzielić na 2 części za pomocą przesuwnej ściany.

Władze uczelni zadbały również o tereny zielone przed budynkiem. Architekci z Koliber Studio stworzyli koncepcję inspirowaną tradycyjną sztuką projektowania ogrodów chińskich. Znajdziemy w nim kręte alejki, a także ławki, na których będzie można odpocząć. Ogród ma nie tylko stanowić nową atrakcyjną przestrzeń zieloną w centrum miasta, ale również zainteresować mieszkańców kulturą i sztuką Państwa Środka.

Uroczyste otwarcie budynku przy ul. Oleandry 2a zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Całkowity koszt inwestycji to prawie 17 mln zł. Nieco ponad połowę tej kwoty przekazała strona chińska.

Instytut Konfucjusza w Krakowie powstał w 2006 roku i obecnie jest jedną z ponad 500 tego typu instytucji na świecie. Prowadzi kursy nie tylko dla studentów UJ, ale również dla wszystkich zainteresowanych nauką języka mandaryńskiego, w tym uczniów szkół podstawowych i średnich. W swojej ofercie ma też specjalistyczne kursy językowe dla biznesmenów. Każdego roku korzysta z nich ok. 1000 osób. Instytut dodatkowo każdego roku organizuje ok. 80 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. wykłady i warsztaty, odczyty, szkolenia, pokazy filmów, wystawy, obchody tradycyjnych chińskich świąt. Przeprowadza również uznawane na całym świecie egzaminy z języka chińskiego jako obcego. W okresie od grudnia 2017 r. do czerwca 2018 br. zdawało je prawie pół tysiąca osób.

Strategia rozwoju na najbliższe 2 lata przygotowana przez dr Małgorzatę Osińską, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie, obejmuje po pierwsze działalność dydaktyczną - tu celem jest nieustanne podnoszenie jakości nauczania języka chińskiego jako obcego i próba uzyskania potwierdzenia tej jakości międzynarodowym certyfikatem. Drugim ważnym aspektem jest działalność naukowa i badawcza. Instytut, będąc integralną częścią Uniwersytetu Jagiellońskiego, zamierza wspierać i promować polskich badaczy zajmujących się Chinami. Planowane jest utworzenie czasopisma naukowego w języku angielskim. Instytut chciałby również pomagać w rozwijaniu kontaktów innych wydziałów i jednostek uniwersyteckich zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych oraz stanowić platformę integrująca środowisko naukowo-badawcze uczelni. Strategia rozwoju zakłada również wprowadzenie programu kształcenia kadr dla biznesu.

Instytut Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ dołączy do prestiżowego grona jednostek odznaczonych tytułem Modelowego Instytutu Konfucjusza. Charakteryzuje je wysoka jakość dydaktyki i prowadzonych zajęć. Każdy z nich prowadzi działalność, w której się specjalizuje. Ostateczna decyzja w sprawie wyboru zapadnie jesienią br., ale z pewnością będzie ona powiązana z nową strategią rozwoju tej jednostki.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prof. Andrzej Matyja i Marcin Jędrychowski Liderami Medycyny
Prof. Andrzej Matyja i Marcin Jędrychowski Liderami Medycyny
Prace obronione na UJ wśród najlepszych debiutów historycznych
Prace obronione na UJ wśród najlepszych debiutów historycznych
Organizacja kształcenia w semestrze letnim
Organizacja kształcenia w semestrze letnim
KRASP krytycznie o ministerialnym pakiecie wolnościowym
KRASP krytycznie o ministerialnym pakiecie wolnościowym

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj