Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W jaki sposób zostanie powołana pierwsza Rada Uczelni w UJ?

W jaki sposób zostanie powołana pierwsza Rada Uczelni w UJ?

Podczas najbliższego posiedzenia Senatu UJ, które odbędzie się 31 października br., członkowie tego gremium będą głosowali nad projektem uchwały określającej zasady powołania pierwszej Rady Uczelni w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wszelkie wątpliwości związane z tą procedurą wyjaśnia dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Jerzy Pisuliński.

 

Jakie trzeba spełnić warunki, aby mieć szanse na zasiadanie w Radzie Uczelni UJ i kto może zgłaszać do niej kandydatów?

Prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ, przewodniczący zespołu V ds. statutu: Ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 roku przewiduje utworzenie w uczelniach publicznych nowego organu - rady uczelni. Osoby w niej zasiadające muszą m.in. posiadać wykształcenie wyższe - z wyjątkiem przewodniczącego Samorządu Studentów UJ, który z racji pełnionej funkcji jest także członkiem Rady, nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, w tym przestępstwo skarbowe, a także nie mogą w chwili rozpoczęcia kadencji mieć więcej niż 67 lat. Ponadto ustawa wyklucza zasiadanie w Radzie osób, które pełnią funkcję organu w Uniwersytecie Jagiellońskim albo innej uczelni. Dlatego jej członkiem nie może być przykładowo rektor lub dziekan innej uczelni oraz pracownicy administracji publicznej. Dodatkowo ustawa wprowadza obowiązek złożenia oświadczeń lustracyjnych przez członków Rady. Nie mogą być to osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990, pełniły w nich służbę lub współpracowały z tym organami.

Czy ustawa reguluje sprawy zgłaszania kandydatów na członków Rady?

- W przypadku powołania pierwszej Rady, kwestia ta musi być uregulowana w uchwale Senatu UJ. Następnie w nowym Statucie UJ, który powinien zostać uchwalony w przyszłym roku, aby mógł wejść w życie z dniem 1 października 2019 roku. Członków Rady powoła Senat UJ. Dlatego w przygotowanym projekcie uchwały zaproponowano, by kandydatów mógł zgłaszać rektor UJ lub co najmniej 7 senatorów. W tym drugim wypadku chodziło o zapewnienie poparcia kandydatom przez część składu Senatu UJ, co powinno przyczynić się do tego, że zgłaszane będą osoby, które cieszą się zaufaniem części społeczności uniwersyteckiej, a nie na przykład tylko jednego z senatorów.

Ile osób będzie zasiadało w Radzie Uczelni UJ?

- Ustawa określa, że Rada może liczyć 7 członków: 6 powołanych przez senat i przewodniczącego samorządu studentów lub też 9 członków: 8 członków powołanych przez senat i przewodniczącego samorządu studentów. Co najmniej połowa tych osób musi być spoza wspólnoty UJ. Nie mogą to być pracownicy uczelni i doktoranci. Z kolei studenci są wykluczeni z zasiadania w Radzie ze względu na cenzus wyższego wykształcenia. W projekcie uchwały Senatu UJ zaproponowano, aby pierwsza Rada składała się z 7 członków, w tym 3 spoza UJ. Ustawa wymaga, aby jej przewodniczącym była osoba spoza wspólnoty uczelni.

Ile trwać będzie kadencja pierwszej Rady?

- Zgodnie z przepisami kadencja pierwszej Rady potrwa do 31 grudnia 2020 roku. Kolejne będą natomiast czteroletnie. Kadencja Rady, poza pierwszą, rozpocznie się 1 stycznia roku następnego po roku, w którym rozpoczęła się kadencja senatu. Ta w przypadku Senatu UJ upłynie 31 sierpnia 2020 roku, więc wybory kolejnej Rady muszą zostać przeprowadzone do końca 2020 roku.

Kiedy Rada zacznie pracować i czym się zajmie w pierwszej kolejności?

- Rada rozpocznie swoją działalność zaraz po jej powołaniu, co powinno nastąpić w styczniu lub najpóźniej w lutym przyszłego roku. Nowy organ będzie musiał przede wszystkim wskazać Senatowi UJ kandydata na przewodniczącego i uchwalić swój regulamin. Trzeba podkreślić, że zadania pierwszej Rady będą ograniczone. Będzie to zaopiniowanie projektu nowego Statutu UJ, wskazanie kandydatów na rektora, którego wybór nastąpi w 2020 roku oraz wyrażanie zgody na zbycie lub obciążenie niektórych składników majątku trwałego UJ. Dotychczas te kompetencje miał senat uczelni, ale nowa ustawa wymaga zgody Rady.

Wszelkie informacje dotyczące wdrażania ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce na Uniwersytecie Jagiellońskim znajdują się na stronie uj.edu.pl/ustawa-2.0.

Polecamy również
Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w <span lang="la">Academia Europaea</span>

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Academia Europaea

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron