Rektorzy krakowskich uczelni chcą zmiany przepisów dotyczących przetargów

Rektorzy krakowskich uczelni oczekują od prof. Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podjęcia wzmożonych działań w celu przyspieszenia zmian w ustawie dotyczącej zamówień publicznych. Argumentują, że obecne prawo uniemożliwia im efektywne wykorzystywanie środków przeznaczonych na naukę w budżecie państwa. Głównym postulatem jest podniesienie do 130 tys. euro kwoty zakupów, przy której instytucje naukowe i uczelnie musiałyby ogłaszać przetargi. Obowiązujący wymóg ogłaszania postępowań przetargowych na wszystkie zakupy i zlecenia warte więcej niż 14 tys. euro opóźnia lub uniemożliwia badania naukowe.

- Jeżeli uda się taką zmianę wprowadzić, będzie to ważny krok naprzód. Optymalnym rozwiązaniem byłoby całkowite wyłączenie nauki spod rygorów przepisów o zamówieniach publicznych – mówi w rozmowie z PAP prof. dr hab. Stefan Chłopicki, dyrektor Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków.

Kamil Melcer, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że prof. Barbara Kudrycka ma świadomość konieczności wprowadzenia zmian przepisów dotyczących zamówień publicznych oraz ich znaczenia dla środowiska akademickiego. Dodaje, że ministerstwo zaproponowało już odpowiednie zmiany w tym zakresie.

- Wpłynęło do nas wiele uwag i propozycji ze strony całego środowiska akademickiego, w tym także apel Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Znana jest nam także podjęta m.in. w mediach społecznościowych akcja "Realizacja PZP wiąże ręce nauce" – mówi.

Apel Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Data opublikowania: 12.02.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały