перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Uniwersytet z honorową odznaką "Zasłużony dla Wynalazczości"

Uniwersytet Jagielloński został nagrodzony za szczególne zasługi w dziedzinie wynalazczości. Odznakę przyznaną przez Prezesa Rady Ministrów odebrał w poniedziałek w imieniu władz uczelni prof. Stanisław Kistryn, prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych. Uroczystość nadania odznaczeń odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 100. rocznicy ustanowienia ochrony własności przemysłowej w Polsce oraz Urzędu Patentowego RP.

Medal "Zasłużony dla Wynalazczości" przyznawany jest innowacyjnym przedsiębiorstwom aktywnie działającym na rzecz rozwoju i popularyzacji wynalazczości, mającym szczególne wyniki w zakresie wprowadzania nowej techniki, a także przyczyniającym się do rozwoju nauki i odważnie wprowadzającym innowacje do codziennego użytku. Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 32 mm, wykonany z tombaku złoconego i naturalnego bursztynu. Na awersie w otoku z napisem "Rzeczpospolita Polska" znajduje się ażurowe koło z bursztynu, wewnątrz którego widnieje wizerunek godła państwowego. Z kolei na rewersie w zaznaczonym okręgu jest umieszczony 4-wierszowy napis "Za zasługi dla wynalazczości".

Urząd Patentowy RP (UP) ustanowiony 28 grudnia 1918 roku dekretem naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego był jedną z pierwszych instytucji państwowych utworzonych po odzyskaniu niepodległości. W ciągu 100 lat nieprzerwanej działalności udzielił ponad 220 tysięcy patentów na wynalazki, zarejestrował ponad 60 tys. wzorów użytkowych, 23 tys. wzorów przemysłowych oraz ok. 300 tys. znaków towarowych. Łącznie w tym okresie do UP wpłynęło ponad 1,2 mln zgłoszeń.

рекомендовано
Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym