Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badaczka z UJ laureatką X edycji prestiżowego programu VENTURES

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki X edycji programu VENTURES wspierającego innowacyjne projekty realizowane przez młodych badaczy. Siedmioro utalentowanych doktorantów, absolwentów i studentów z całej Polski otrzymało łącznie prawie 862 tys. złotych na realizację badań, których wyniki będą mieć zastosowanie w gospodarce.

Do zakończonej edycji programu zgłoszono 81 wniosków. 27 młodych naukowców zakwalifikowało się do drugiego etapu i zostało zaproszonych na spotkania z panelem recenzenckim, który wyłonił zwycięzców konkursu. Laureaci będą prowadzić badania dotyczące między innymi innowacyjnego komputerowego treningu funkcji poznawczych czy opracowania układu linearyzacji mikrofalowych impulsowych wzmacniaczy mocy.

Wśród zwycięzców konkursu jest Monika Gołda z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która dzięki finansowaniu w wysokości blisko 150 tys. złotych, będzie realizować projekt pt. „Funkcjonalizowanie powłoki polimerowej na powierzchni implantu metalowego w kierunku kontrolowanego uwalniania leków". Funkcją takiej powłoki będzie nie tylko ochrona powierzchni metalowych przed korozją w obecności płynów fizjologicznych, ale także uwalnianie substancji leczniczej do organizmu pacjenta przez kilka tygodni, co znacznie obniży ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Rezultatem projektu będzie zwiększenie nie tylko komfortu pacjenta, ale także poprawienie jego stanu zdrowia po operacji, dzięki zahamowaniu przedostawania się do organizmu szkodliwych substancji. Kontrolowane uwalnianie leków z powierzchni implantów umożliwi szybsze gojenie się rany, ponieważ substancja lecznicza będzie mogła szybciej dotrzeć do miejsca docelowego. Co więcej, stosowanie mniejszych dawek leku obniży ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, które mogą się pojawić podczas doustnego przyjmowania substancji leczniczej – opowiada o swoim projekcie młoda badaczka.

15 lutego br. rozpocznie się nabór wniosków do ostatniej edycji programu VENTURES. Dokumentację konkursową oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Fundacji: www.fnp.org.pl.

Program VENTURES realizowany jest od 2007 r. dzięki pozyskaniu przez Fundację środków z funduszy europejskich w ramach Działania 1.2 „Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Celem programu jest podniesienie atrakcyjności pracy naukowej w Polsce i zainteresowanie młodych uczonych pracą naukową, jak również zwiększenie liczby projektów, których wyniki mogą być wdrożone w działalności gospodarczej.

Program skierowany jest do najmłodszych naukowców: studentów jednolitych studiów magisterskich (po ukończeniu trzeciego roku studiów) lub studiów II stopnia, absolwentów (do trzech lat po ukończeniu studiów magisterskich) zatrudnionych na etatach naukowo-dydaktycznych oraz doktorantów (uczestników studiów doktoranckich).

W programie VENTURES nie ma preferowanych dziedzin tematycznych – finansowanie mogą uzyskać reprezentanci wszystkich dziedzin nauki, przy czym największe znaczenie ma przydatność danego projektu dla gospodarki. Realizacja projektów może trwać od roku do trzech lat.

Data opublikowania: 13.02.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron