Absolwenci UJ od 11 lat z największą zdawalnością na aplikacje

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło analizę wyników egzaminów na aplikacje w 2018 roku. Prezentacja odbyła się 20 lutego podczas konferencji przedstawicieli resortu z dziekanami wydziałów prawa uczelni publicznych i niepublicznych z całego kraju. Nieprzerwanie od 11 lat największą zdawalnością może się pochwalić Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą organizuje resort sprawiedliwości. W ubiegłym roku odbyły się one 29 września. Przystąpiło do nich niemal 8 tys. absolwentów 44 uczelni - 18 publicznych, 22 niepublicznych oraz 4 zagranicznych. Wszystkich obowiązywały te same zasady i jednakowy zakres egazamonów. Zdały 3544 osoby, czyli 51,1 proc. kandydatów.

Na konferencji w Popowie k. Warszawy przedstawiono m.in. analizę stopnia trudności pytań i profilu osób przystępujących do egzaminów, a także porównanie wyników osiągniętych przez absolwentów poszczególnych uczelni wyższych. Najlepiej wypadli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, spośród których egzamin zdało 85,5 proc. kandydatów. Drugie w kolejności wyniki uzyskali absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (74,6%), a następnie Uniwersytetu Gdańskiego (72,8%), Uniwersytetu Łódzkiego (72,5%), Uniwersytetu Śląskiego (70,1%) i Uniwersytetu Warszawskiego (67%).

Szczegółowa analiza wyników egzaminu na poszczególne aplikacje jest dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny