Wyremontowane budynki Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego gotowe na przyjęcie pacjentów

Zakończyła się modernizacja dwóch budynków Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (USD) w Krakowie. Już wkrótce do wyremontowanych pomieszczeń przeniesione zostaną trzy oddziały, poradnia ortopedyczna oraz szpitalna szkoła. Prace wykonano w ramach Programu Przebudowy USD na lata 2011- 2018 finansowanego ze środków rządowych.

Zmodernizowane pawilony należą do tzw. kompleksu budynków rehabilitacji, który powstał w latach 80. XX w. W budynku „L” mieścić się będą trzy oddziały: pulmonologii, alergologii i dermatologii, nefrologii oraz neurologii, a także poradnia ortopedyczna. W położonym równolegle budynku „M” funkcjonować będą sale lekcyjne i pomieszczenia administracyjne. Pawilony zostały gruntowanie zmodernizowane - wykonano montaż nowych instalacji, stolarki aluminiowej, wykończenie i wyposażenie pomieszczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przestrzeń stała się bezpieczna i funkcjonalna. W oddziałach jest więcej łazienek, co poprawi warunki pobytu dla pacjentów oraz rodziców i opiekunów. Odnowione jadalnie i pokoje zabaw zachęcają do spędzania tam czasu wolnego i rekonwalescencji. Ściany korytarzy zdobią zabawne rysunki i wierszyki.

W trosce o komfort rodziców, którzy pozostają przy dziecku przez całą dobę, Fundacja „O Zdrowie Dziecka” zakupiła ponad 180 rozkładanych foteli. Meble sfinansowano ze środków pochodzących z 1% odpisu podatkowego.

Od połowy ubiegłego roku funkcjonuje już budynek „K”, pierwszy z trzech remontowanych pawilonów. Do nowych gabinetów przeniesiono m.in. poradnie: pulmonologiczną, logopedyczną, psychologiczną oraz socjalno-prawną.

W ostatnim etapie przeprowadzona będzie modernizacja budynków „N” (oddziały) i „O” (sale rehabilitacyjne). Zgodnie z planem, ostatnie pawilony powinny być gotowe do odbioru do końca 2020 roku. Zakończy to trwającą od 2011 roku modernizację szpitala, w ramach której w poprzednich latach wyremontowane zostały oddziały liczące prawie 300 łóżek oraz kuchnia, apteka, pomieszczenia dydaktyczne i techniczne. Powstał także nowy SOR z lądowiskiem. Dotacja na ten cel wyniosła w sumie 201 mln złotych.

W przygotowaniu jest kolejny program mający na celu dokończenie modernizacji oraz rozbudowę szpitala. Plany obejmują: modernizację Centrum Ambulatoryjnego Leczenia Dzieci oraz laboratoriów, a także budowę nowego obiektu zawierającego m.in. oddział chorób infekcyjnych, psychiatrii dzieci i młodzieży oraz przewlekłej respiratoroterapii. W planach jest także wdrożenie opieki perinatalnej. Program zakłada budowę dwóch wielopoziomowych parkingów.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską