UJ świętuje i nagradza wybitnego uczonego polskiego pochodzenia

12 maja Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę założenia uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Główne uroczystości 655. urodzin odbywają się w piątek. W ramach obchodów medal Merentibus otrzymał profesor Mario Suwalsky - naukowiec z chilijskiego Uniwersytetu w Concepción oraz były konsul honorowy RP w tym mieście. Na sobotę z kolei zaplanowano zmagania sportowe.

Piątkowe obchody rozpoczęły się w Katedrze Wawelskiej, w której władze uczelni złożyły wieńce i kwiaty na grobach Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Kolejnym punktem było posiedzenie Senatu w auli Collegium Novum.

- Doroczne święto to dla naszej uniwersyteckiej wspólnoty dzień niezwykły i bardzo radosny. W godzinach porannych złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i pochyliliśmy głowy przy sarkofagach naszych fundatorów. To chwila szczególna, wyraz naszego głębokiego szacunku i pamięci, nasze ogromne zobowiązanie - 655 lat trwania uniwersytetu, realizacji jego misji - nauczania, prowadzenia badań naukowych i wychowania - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

W dalszej części swojego wystąpienia podkreślił, że w XXI wieku znaczenie tej misji jest wyjątkowe, bo aktualna sytuacja polityczna w Polsce i na świecie jest bardzo skomplikowana i budzi niepokój. Nawiązał również do wdrażanej przez uczelnię nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Jak mówił, „nie jest to proces łatwy i w wielu punktach budzi kontrowersje, ale istnieje konieczność wykorzystania tego nowego uregulowania w taki sposób, aby zapewnić rozwój uniwersytetowi”.

- W naszych działaniach dewiza Plus ratio quam vis była, jest i będzie zawsze aktualna. Doraźne napięcia, konflikty i spory polityczne nie powinny mieć wpływu na nasze wewnętrzne, uniwersyteckie działania. Tylko wtedy będziemy mogli realizować naszą misję poszukiwania i nauczania prawdy. Tworzymy otwarty, różnorodny i wielowymiarowy w aspekcie kulturowym uniwersytet. To nasza siła i duma - powiedział prof. Wojciech Nowak.

Podczas uroczystości medal Merentibus odebrał prof. Mario Suwalsky, chemik polskiego pochodzenia. Odznaczenie przyznawane jest przez Senat UJ osobom, organizacjom lub instytucjom zarówno z kraju, jak i z zagranicy w uznaniu ich szczególnym zasług dla najstarszej polskiej uczelni. Jako pierwsi zostali nim uhonorowani w 2001 roku profesorowie Jean Castel i Stanisław Waltoś. W kolejnym latach odznakę otrzymali m.in. prof. Alfred Schauer, prof. Franciszek Ziejka, Miasto Kraków oraz uniwersytety w Heidelbergu, Wiedniu i Orleanie. Profesora Suwalsky’ego wyróżniono w szczególności za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań nad błonami naturalnymi i modelowymi, rozwój intensywnej oraz owocnej współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem w Concepción, a także za efektywne promowanie polskiej nauki i kultury w krajach Ameryki Łacińskiej.

Prof. Mario Suwalsky ma polskie korzenie. Jego rodzice wyemigrowali za ocean w latach 30. ubiegłego wieku. Z wykształcenia jest chemikiem. Doktorat uzyskał w izraelskim Instytucie Naukowym Weizmanna, po czym odbył szereg staży podoktorskich na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemczech. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie krystalografią rentgenowską błon. Szczególne ważne są jego badania dotyczące oddziaływania leków i innych molekuł wykazujących aktywność fizjologiczną na różnego typu błony modelowe i naturalne. Mają one fundamentalne znaczenie dla zrozumienia molekularnego mechanizmu działania leków i innych biologicznie aktywnych związków. Od ponad 20 lat współpracuje z naukowcami z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, a ostatnio także z Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. Z uwagi na dużą aktywność nakierowaną na promowanie polskich instytucji naukowych w Chile przez 15 lat pełnił funkcję konsula honorowego RP w Concepción. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Piątkowe uroczystości zakończył specjalny koncert. Na dziedzińcu Collegium Maius wystąpił Zespół Pieśni i Tańca UJ Słowianki, Chór Akademicki UJ Camerata Jagellonica oraz Orkiestra Kameralna UJ All In Orchestra. W sobotę natomiast odbędą się m.in. regaty ósemek wioślarskich o Puchar Rektora UJ.

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>